Torus logoSpectra Development logoNowy Styl Group logoINTERBIURO logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTER-BUD logoDEVCO Sp. z.o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoForbo Flooring Systems Polska logoGTV Lighting logoBusiness House logoKwiaty dla biura logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoTétris Poland logoAluprof S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoOlivia Business Centre logoRIS Kotes logoKart Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoFYI Commercial Consulting logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAgrobex Sp. z o.o. logoPodium Investment logoHAVRE Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoCity Space logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Regionalny rynek biurowy

Jak wygląda rynek powierzchni biurowych w regionalnych miastach Polski? By się tego dowiedzieć najlepiej przeanalizować minione półrocze.

Liderem wśród regionalnych rynków biurowych jest Kraków. To tu zasoby powierzchni biurowych wynoszą niemal 832 900 mkw. Tuż za stolicą małopolski znajduje się Wrocław oferujący 757 100 mkw. biur oraz Trójmiasto – 629 300 mkw. Łącznie, jak wynika z danych PORF (Polish Office Research Forum) w ośmiu głównych regionalnych miastach Polski (tj.  w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Lublinie) na koniec I półrocza br. zasoby powierzchni biurowej wyniosły 3 665 200 mkw.

Pierwsze półrocze przyczyniło się do powiększenia powierzchni biurowej w miastach regionalnych, ponieważ w tym czasie oddano do użytku projekty, które łącznie dostarczyły ponad 219 500 mkw. biur. Najwięcej z nich powstało w Krakowie (ok. 66 500 mkw.) oraz w Trójmieście (ok. 52 700 mkw.).

Zrealizowany w I półroczu całkowity wolumen transakcji najmu wyniósł ponad 268 100 mkw. Liderem jest Kraków, ponieważ to tu zostało wynajęte najwięcej powierzchni biurowych (ponad 110 100 mkw.). W I półroczu br. wśród największych transakcji na rynkach regionalnych można wymienić wynajem 16 000 mkw. przez Kaufland we Wrocławiu, odnowienie najmu przez Credit Suisse w Grunwaldzki Center we Wrocławiu (10 800 mkw.), przednajem w  Enterprise Park E na 10 700 mkw. oraz przednajem Euroclear w Bonarka for Business G w Krakowie (na 10 000 mkw.) oraz najem ABB na 10 000 mkw. w krakowskim Axis.

Znalezienie biura w ośmiu głównych regionalnych miastach nie było trudne. W I półroczu od zaraz do wynajęcia pozostawało 395 700 mkw. powierzchni biurowej. Największy współczynnik powierzchni niewynajętej posiadał Szczecin (ok. 17,7 proc.), a najniższy Kraków (6 proc.)


0.0
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra