Ocean Plaza Sp. z o.o. logoEcho Investment logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoSpectra Development logoOmnitech Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoArchicom logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoHAVRE Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoDEVCO Sp. z.o.o. logoGhelamco Poland logoCHB14 logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoTorus logoUNIMOR Development S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoFYI Commercial Consulting logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoBusiness House logoOlivia Business Centre logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoAluprof S.A. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoINTERBIURO logoPRO-INVEST S.A. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoPorto Office B Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoGTV Lighting logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPartner Capital Group logoCity Space logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoKwiaty dla biura logoLC Corp S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoKart Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

REIT-y po polsku

REIT jest formą zachęcania obywateli do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne przynoszące stały dochód (fot. pixabay.com)
REIT jest formą zachęcania obywateli do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne przynoszące stały dochód (fot. pixabay.com)
Działalność rozpoczyna stowarzyszenie REIT Polska. Będzie ono wspierać tworzenie i rozwój polskich REIT-ów, czyli podmiotów wspólnego inwestowania w nieruchomości przynoszących stały dochód i zyski w formie dywidendy.

Stowarzyszenie REIT Polska powstało z inicjatywy ekspertów związanych z rynkiem nieruchomości. Zamierza ono wspierać działania prowadzące do stworzenia ram prawnych dla podmiotów działających w formule REIT. Stowarzyszenie poprzez rożne formy edukacji będzie także promować wiedzę o możliwościach inwestowania w nieruchomości przez REIT-y.

 

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest jednym z najatrakcyjniejszych w Europie. Przez 25 lat rozwijał się dynamicznie, niestety z minimalnym udziałem polskich inwestorów. Aktualny stan może zmienić się wyłącznie poprzez wprowadzenie systemowych i sprawdzonych rozwiązań, z wielką korzyścią dla polskich inwestorów i polskiej gospodarki. Podjęcie działań związanych z wprowadzeniem w Polsce regulacji dotyczących podmiotów wspólnego inwestowania typu REIT jest w tym kontekście kluczowe. Będziemy takie działania wspierać i aktywnie w nich uczestniczyć – mówi Małgorzata Kosińska, prezes stowarzyszenia REIT Polska.

 

REIT (ang. Real Estate Investment Trust) jest podmiotem o charakterze dywidendowym inwestującym w istniejące nieruchomości. Działa on w formie spółki lub funduszu. Regularna wypłata dywidendy wynika z przepisów prawa i statutu, a jej źródłem są stałe dochody z najmu lub dzierżawy. Formuła REIT stworzona jest głównie dla inwestorów indywidualnych. Pozwala im na inwestowanie w nieruchomości komercyjne, takie jak budynki biurowe i centra handlowe, których nabycie możliwe jest wyłącznie w ramach wspólnego inwestowania.

 

Dochody z podmiotów typu REIT opodatkowane są jednorazowo (jako podatek od wypłaconej dywidendy). Szczególny status podatkowy, zrównuje REIT-y z inwestycjami bezpośrednimi w inne typy nieruchomości (np. nabyciem mieszkania lub lokalu użytkowego na wynajem). Jest to zatem zachęta dla obywateli do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra