Podium Investment logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoCity Space logoKontor logoEcho Investment logoPorto Office A Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoVastint Poland Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoTorus logoCOTEX Office Centre logoINTER-BUD logoHAVRE Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoSpectra Development logoGhelamco Poland logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoAgrobex Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoArchicom logoAluprof S.A. logoLC Corp S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoDEVCO Sp. z.o.o. logoFYI Commercial Consulting logoOlivia Business Centre logoForbo Flooring Systems Polska logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoUNIMOR Development S.A. logoTétris Poland logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGTV Lighting logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoBusiness House logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

REIT-y po polsku

REIT jest formą zachęcania obywateli do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne przynoszące stały dochód (fot. pixabay.com)
REIT jest formą zachęcania obywateli do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne przynoszące stały dochód (fot. pixabay.com)
Działalność rozpoczyna stowarzyszenie REIT Polska. Będzie ono wspierać tworzenie i rozwój polskich REIT-ów, czyli podmiotów wspólnego inwestowania w nieruchomości przynoszących stały dochód i zyski w formie dywidendy.

Stowarzyszenie REIT Polska powstało z inicjatywy ekspertów związanych z rynkiem nieruchomości. Zamierza ono wspierać działania prowadzące do stworzenia ram prawnych dla podmiotów działających w formule REIT. Stowarzyszenie poprzez rożne formy edukacji będzie także promować wiedzę o możliwościach inwestowania w nieruchomości przez REIT-y.

 

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest jednym z najatrakcyjniejszych w Europie. Przez 25 lat rozwijał się dynamicznie, niestety z minimalnym udziałem polskich inwestorów. Aktualny stan może zmienić się wyłącznie poprzez wprowadzenie systemowych i sprawdzonych rozwiązań, z wielką korzyścią dla polskich inwestorów i polskiej gospodarki. Podjęcie działań związanych z wprowadzeniem w Polsce regulacji dotyczących podmiotów wspólnego inwestowania typu REIT jest w tym kontekście kluczowe. Będziemy takie działania wspierać i aktywnie w nich uczestniczyć – mówi Małgorzata Kosińska, prezes stowarzyszenia REIT Polska.

 

REIT (ang. Real Estate Investment Trust) jest podmiotem o charakterze dywidendowym inwestującym w istniejące nieruchomości. Działa on w formie spółki lub funduszu. Regularna wypłata dywidendy wynika z przepisów prawa i statutu, a jej źródłem są stałe dochody z najmu lub dzierżawy. Formuła REIT stworzona jest głównie dla inwestorów indywidualnych. Pozwala im na inwestowanie w nieruchomości komercyjne, takie jak budynki biurowe i centra handlowe, których nabycie możliwe jest wyłącznie w ramach wspólnego inwestowania.

 

Dochody z podmiotów typu REIT opodatkowane są jednorazowo (jako podatek od wypłaconej dywidendy). Szczególny status podatkowy, zrównuje REIT-y z inwestycjami bezpośrednimi w inne typy nieruchomości (np. nabyciem mieszkania lub lokalu użytkowego na wynajem). Jest to zatem zachęta dla obywateli do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra