Karimpol Polska Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoGhelamco Poland logoWOMAK HOLDING logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoUNIMOR Development S.A. logoEcho Investment logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoArchicom logoFYI Commercial Consulting logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoKart Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoHAVRE Sp. z o.o. logoHexagon logoSawig Invest Group logoALLCON INVESTMENT logoCHB14 logoAluprof S.A. logoTriGranit Corporation logoPartner Capital Group logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoCity Space logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoCOTEX Office Centre logoBusiness House logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoTorus logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoKwiaty dla biura logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAgrobex Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

REIT-y po polsku

REIT jest formą zachęcania obywateli do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne przynoszące stały dochód (fot. pixabay.com)
REIT jest formą zachęcania obywateli do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne przynoszące stały dochód (fot. pixabay.com)
Działalność rozpoczyna stowarzyszenie REIT Polska. Będzie ono wspierać tworzenie i rozwój polskich REIT-ów, czyli podmiotów wspólnego inwestowania w nieruchomości przynoszących stały dochód i zyski w formie dywidendy.

Stowarzyszenie REIT Polska powstało z inicjatywy ekspertów związanych z rynkiem nieruchomości. Zamierza ono wspierać działania prowadzące do stworzenia ram prawnych dla podmiotów działających w formule REIT. Stowarzyszenie poprzez rożne formy edukacji będzie także promować wiedzę o możliwościach inwestowania w nieruchomości przez REIT-y.

 

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest jednym z najatrakcyjniejszych w Europie. Przez 25 lat rozwijał się dynamicznie, niestety z minimalnym udziałem polskich inwestorów. Aktualny stan może zmienić się wyłącznie poprzez wprowadzenie systemowych i sprawdzonych rozwiązań, z wielką korzyścią dla polskich inwestorów i polskiej gospodarki. Podjęcie działań związanych z wprowadzeniem w Polsce regulacji dotyczących podmiotów wspólnego inwestowania typu REIT jest w tym kontekście kluczowe. Będziemy takie działania wspierać i aktywnie w nich uczestniczyć – mówi Małgorzata Kosińska, prezes stowarzyszenia REIT Polska.

 

REIT (ang. Real Estate Investment Trust) jest podmiotem o charakterze dywidendowym inwestującym w istniejące nieruchomości. Działa on w formie spółki lub funduszu. Regularna wypłata dywidendy wynika z przepisów prawa i statutu, a jej źródłem są stałe dochody z najmu lub dzierżawy. Formuła REIT stworzona jest głównie dla inwestorów indywidualnych. Pozwala im na inwestowanie w nieruchomości komercyjne, takie jak budynki biurowe i centra handlowe, których nabycie możliwe jest wyłącznie w ramach wspólnego inwestowania.

 

Dochody z podmiotów typu REIT opodatkowane są jednorazowo (jako podatek od wypłaconej dywidendy). Szczególny status podatkowy, zrównuje REIT-y z inwestycjami bezpośrednimi w inne typy nieruchomości (np. nabyciem mieszkania lub lokalu użytkowego na wynajem). Jest to zatem zachęta dla obywateli do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra