Aluprof S.A. logoTorus logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOnyx Business Point logoTétris Poland logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoLC Corp S.A. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoGTV Lighting logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoCHB14 logoGłówka Pracuje logoPRO-INVEST S.A. logoKart Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCity Space logoArchicom logoBusiness House logoCity Office logoINTERBIURO logoGhelamco Poland logoEcho Investment logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoSpectra Development logoUNIMOR Development S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoNowy Styl Group logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoVastint Poland Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoPorto Office B Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

REIT-y po polsku

REIT jest formą zachęcania obywateli do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne przynoszące stały dochód (fot. pixabay.com)
REIT jest formą zachęcania obywateli do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne przynoszące stały dochód (fot. pixabay.com)
Działalność rozpoczyna stowarzyszenie REIT Polska. Będzie ono wspierać tworzenie i rozwój polskich REIT-ów, czyli podmiotów wspólnego inwestowania w nieruchomości przynoszących stały dochód i zyski w formie dywidendy.

Stowarzyszenie REIT Polska powstało z inicjatywy ekspertów związanych z rynkiem nieruchomości. Zamierza ono wspierać działania prowadzące do stworzenia ram prawnych dla podmiotów działających w formule REIT. Stowarzyszenie poprzez rożne formy edukacji będzie także promować wiedzę o możliwościach inwestowania w nieruchomości przez REIT-y.

 

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest jednym z najatrakcyjniejszych w Europie. Przez 25 lat rozwijał się dynamicznie, niestety z minimalnym udziałem polskich inwestorów. Aktualny stan może zmienić się wyłącznie poprzez wprowadzenie systemowych i sprawdzonych rozwiązań, z wielką korzyścią dla polskich inwestorów i polskiej gospodarki. Podjęcie działań związanych z wprowadzeniem w Polsce regulacji dotyczących podmiotów wspólnego inwestowania typu REIT jest w tym kontekście kluczowe. Będziemy takie działania wspierać i aktywnie w nich uczestniczyć – mówi Małgorzata Kosińska, prezes stowarzyszenia REIT Polska.

 

REIT (ang. Real Estate Investment Trust) jest podmiotem o charakterze dywidendowym inwestującym w istniejące nieruchomości. Działa on w formie spółki lub funduszu. Regularna wypłata dywidendy wynika z przepisów prawa i statutu, a jej źródłem są stałe dochody z najmu lub dzierżawy. Formuła REIT stworzona jest głównie dla inwestorów indywidualnych. Pozwala im na inwestowanie w nieruchomości komercyjne, takie jak budynki biurowe i centra handlowe, których nabycie możliwe jest wyłącznie w ramach wspólnego inwestowania.

 

Dochody z podmiotów typu REIT opodatkowane są jednorazowo (jako podatek od wypłaconej dywidendy). Szczególny status podatkowy, zrównuje REIT-y z inwestycjami bezpośrednimi w inne typy nieruchomości (np. nabyciem mieszkania lub lokalu użytkowego na wynajem). Jest to zatem zachęta dla obywateli do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra