Fabryka Mebli Biurowych MDD logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoOnyx Business Point logoOlivia Business Centre logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPRO-INVEST S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoTorus logoVastint Poland Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoLobos Nieruchomości logoHAVRE Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoOmnitech Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoSpectra Development logoFYI Commercial Consulting logoBusiness House logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoCity Space logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoNowy Styl Group logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoKart Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoAluprof S.A. logoGhelamco Poland logoLC Corp S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoEcho Investment logoSchüco International Polska logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoCHB14 logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoArchicom logoDorbud S.A. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Takiego wyniku nie było od ponad 20 lat

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu wyniosła 8,6 proc. Jest to najmniej od 1992 r. (fot. pixabay.com)
Stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu wyniosła 8,6 proc. Jest to najmniej od 1992 r. (fot. pixabay.com)
Jak podaje GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu wyniosła 8,6 proc. Jest to najmniej od 1992 r., czyli odkąd prowadzone jest badanie. Spadek bezrobocia został zanotowany we wszystkich województwach.

W urzędach pracy na koniec lipca br. 1 361 500 osób było zarejestrowanych jako bezrobotni. W odniesieniu do czerwca liczba ta zmniejszyła się o 31 tys., czyli o 2,2 proc. W porównaniu z lipcem ub. tegoroczny wynik jest mniejszy o 14,1 proc. (224,2 tys. osób).

 

Stopa bezrobocia w polskich województwach jest zróżnicowana. Kształtowała się ona w granicach od 5,3 proc. w woj. wielkopolskim do 14 proc. w woj. warmińsko-mazurskim. Największe spadki bezrobocia w porównaniu z czerwcem br. zanotowały województwa: małopolskie, pomorskie, śląskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie (po 0,3 p. proc.).

 

Rozpatrując strukturę zarejestrowanych bezrobotnych można zauważyć, że udział kobiet w końcu lipca br. był wyższy niż w zeszłym roku o 1,0 p. proc. Kobiety stanowiły 53,8 proc. zarejestrowanych w urzędzie pracy.

 

Obecnie więcej niż przed rokiem jest też osób, które pozostają bez prawa do zasiłku (wzrost o 0,2 p. proc.). Stanowią oni 86,1 proc. zarejestrowanych bezrobotnych. Do ponad 30 proc. wzrósł także odsetek osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych. Natomiast liczba osób dotychczas niepracujących zmniejszyła się o 1 p. proc. (stanowią oni 14,9 proc). Wśród zarejestrowanych bezrobotnych w porównaniu do zeszłego roku mniej jest także absolwentów (obecnie jest to 2,4 proc. osób).

 

Do urzędów pracy w lipcu br. trafiło 128 800 ofert pracy. Jest to liczba mniejsza o 11,8 proc. w porównaniu z czerwcem br., jednak pozostaje ona wyższa o 9,1 proc. niż w roku ubiegłym. W skali miesiąca, jak i roku liczba ofert z sektora publicznego zmniejszyła się. Stanowiły one 8,5 proc. ogółu, a przed rokiem – 11,5 proc. Z kolei ofert z sektora prywatnego było więcej niż w lipcu ub. roku.

 

Ponad 5 mln osób w lipcu br. pracowało w sektorze przedsiębiorstw, co stanowi wzrost o 3,2 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Największy wzrost zatrudnienia był w informacji i komunikacji (o 10,7 proc), a także w administrowaniu i działalności wspierającej (o 10,6 proc.).

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra