Echo Investment logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoSpectra Development logoSchüco International Polska logoPorto Office B Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoBusiness House logoFYI Commercial Consulting logoNowy Styl Group logoINTERBIURO logoCHB14 logoKwiaty dla biura logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoOlivia Business Centre logoHAVRE Sp. z o.o. logoCity Space logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoAgrobex Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoDEVCO Sp. z.o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoGhelamco Poland logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoVastint Poland Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoOnyx Business Point logoOmnitech Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoArchicom logoKart Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoAluprof S.A. logoGTV Lighting logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoTorus logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Aktywni inwestorzy

Podsumowanie I półrocza na polskim rynku inwestycyjnym (źródło: CBRE)
Podsumowanie I półrocza na polskim rynku inwestycyjnym (źródło: CBRE)
Na polskim rynku inwestycyjnym nie widać istotnego wpływu BREXIT’u. Inwestorów nie odstraszają zawirowania polityczne i gospodarcze, a rynek utrzymuje dynamiczny rozwój.

Polski rynek inwestycyjny utrzymuje dynamiczny rozwój. W I połowie br. całkowity wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne wyniósł ponad 2 mld euro. Wynik ten w odniesieniu do analogicznego okresu w zeszłym roku stanowi 2,5-krotny wzrost aktywności inwestorów.

 

Nie zauważyliśmy dotychczas istotnego wpływu BREXIT’u czy też politycznej niepewności na polski rynek inwestycyjny. Tematy te są jednak często poruszane i używane jako powody w ewentualnych opóźnieniach w przeprowadzaniu transakcji. Warto też podkreślić, iż krótkoterminowe prognozy dotyczące rozwoju gospodarczego zostały zrewidowane w Europie, a to może mieć bezpośredni wpływ na rynek inwestycyjny. Niemniej jednak sytuacja powinna się poprawiać, a gospodarka powinna się dalej rozwijać, włączając w to Polskę. Z uwagi na to, iż toczy się obecnie wiele transakcji spodziewamy się bardzo aktywnej drugiej połowy roku – powiedział Przemysław Felicki, dyrektor działu rynków kapitałowych CBRE.

 

Zainteresowanie inwestorów widoczne jest we wszystkich sektorach rynku. W całkowitym wolumenie inwestycyjnym największy udział, bo 48 proc. (1 mld euro) zanotował sektor handlowy. Z wynikiem na poziomie 0,8 mld euro na drugim miejscu znalazł się sektor biurowy. Odnotował on 40 proc. udział w rynku. Niemal 60 proc. transakcji w całkowitym wolumenie tego segmentu rynku dotyczyło sektora biurowego na regionalnych rynkach Polski. Najmniej transakcji związanych było z obiektami magazynowymi. Sektor ten zyskał 12 proc. udziału w wolumenie, a wartość transakcji wyniosła 0,25 mld euro.

 

Jak wynika z raportu „Poland Investment MarketView H1 2016” przygotowanego przez CBRE w I połowie 2016 r. aktywność na rynku inwestycyjnym zdominowała jedna transakcja korporacyjna. Stanowiła ona 44 proc. całkowitego wolumenu i tym samym stała się największą pojedyncza transakcją na polskim rynku.

 

Tendencję zniżkową w praktycznie wszystkich sektorach utrzymują stopy kapitalizacji. Dla najlepszych budynków biurowych w Warszawie są one szacowane na poziomie 5,50 proc., a dla miast regionalnych 6,25 proc. 

 

Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra