HAVRE Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoTorus logoRIS Kotes logoForbo Flooring Systems Polska logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTétris Poland logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoAluprof S.A. logoBusiness House logoGTV Lighting logoKwiaty dla biura logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPorto Office A Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoPodium Investment logoFYI Commercial Consulting logoVastint Poland Sp. z o.o. logoCity Space logoAgrobex Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoARTSERVIS sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoVantage Development S.A. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoINTERBIURO logoKart Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoNowy Styl Group logoSpectra Development logoOlivia Business Centre logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Aktywni inwestorzy

Podsumowanie I półrocza na polskim rynku inwestycyjnym (źródło: CBRE)
Podsumowanie I półrocza na polskim rynku inwestycyjnym (źródło: CBRE)
Na polskim rynku inwestycyjnym nie widać istotnego wpływu BREXIT’u. Inwestorów nie odstraszają zawirowania polityczne i gospodarcze, a rynek utrzymuje dynamiczny rozwój.

Polski rynek inwestycyjny utrzymuje dynamiczny rozwój. W I połowie br. całkowity wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne wyniósł ponad 2 mld euro. Wynik ten w odniesieniu do analogicznego okresu w zeszłym roku stanowi 2,5-krotny wzrost aktywności inwestorów.

 

Nie zauważyliśmy dotychczas istotnego wpływu BREXIT’u czy też politycznej niepewności na polski rynek inwestycyjny. Tematy te są jednak często poruszane i używane jako powody w ewentualnych opóźnieniach w przeprowadzaniu transakcji. Warto też podkreślić, iż krótkoterminowe prognozy dotyczące rozwoju gospodarczego zostały zrewidowane w Europie, a to może mieć bezpośredni wpływ na rynek inwestycyjny. Niemniej jednak sytuacja powinna się poprawiać, a gospodarka powinna się dalej rozwijać, włączając w to Polskę. Z uwagi na to, iż toczy się obecnie wiele transakcji spodziewamy się bardzo aktywnej drugiej połowy roku – powiedział Przemysław Felicki, dyrektor działu rynków kapitałowych CBRE.

 

Zainteresowanie inwestorów widoczne jest we wszystkich sektorach rynku. W całkowitym wolumenie inwestycyjnym największy udział, bo 48 proc. (1 mld euro) zanotował sektor handlowy. Z wynikiem na poziomie 0,8 mld euro na drugim miejscu znalazł się sektor biurowy. Odnotował on 40 proc. udział w rynku. Niemal 60 proc. transakcji w całkowitym wolumenie tego segmentu rynku dotyczyło sektora biurowego na regionalnych rynkach Polski. Najmniej transakcji związanych było z obiektami magazynowymi. Sektor ten zyskał 12 proc. udziału w wolumenie, a wartość transakcji wyniosła 0,25 mld euro.

 

Jak wynika z raportu „Poland Investment MarketView H1 2016” przygotowanego przez CBRE w I połowie 2016 r. aktywność na rynku inwestycyjnym zdominowała jedna transakcja korporacyjna. Stanowiła ona 44 proc. całkowitego wolumenu i tym samym stała się największą pojedyncza transakcją na polskim rynku.

 

Tendencję zniżkową w praktycznie wszystkich sektorach utrzymują stopy kapitalizacji. Dla najlepszych budynków biurowych w Warszawie są one szacowane na poziomie 5,50 proc., a dla miast regionalnych 6,25 proc. 

 


0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra