bcb wrzesień 2020

EKO Alchemia z trzecią wiechą

Wiecha na III etapie gdańskiej Alchemii
Wiecha na III etapie gdańskiej Alchemii.
Uroczyste zawieszenie wiechy odbyło się 26 września na Argonie. Jest to trzeci etap wielofunkcyjnego kompleksu Alchemia w Gdańsku. Argon będzie jednym z największych powierzchniowo budynków biurowych w Polsce.

Budynek Argon będzie miał charakterystyczny kształt litery H. Jego łączna powierzchnia do wynajęcia to blisko 39 tys. mkw., a całkowita powierzchnia typowej kondygnacji biurowej aż 3 tys. mkw. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na III kw. 2017 r.

Trzeci etap Alchemii będzie najbardziej prestiżowo ulokowanym budynkiem kompleksu z powierzchnią typowej kondygnacji biurowej aż 3 tys. mkw. i całkowitą powierzchnią najmu blisko 39 tys. mkw.. Jego cechą charakterystyczną będzie również pieszy pasaż handlowo-usługowy. Pierwsi najemcy lokali biurowych i usługowo-handlowych wprowadzą się do budynku w połowie września przyszłego roku, niezwłocznie po otrzymaniu przez nas prawomocnego pozwolenia na użytkowanie obiektu – komentuje Maciej Brożek, pełnomocnik ds. rozwoju w firmie Torus.

Argon jest rozwinięciem koncepcji budynków wielofunkcyjnych, zrealizowanych już w ramach I i II etapu inwestycji.  Architektonicznym wyróżnikiem budynku będzie „latarnia”, czyli narożnik elewacji pozbawiony szprosów, z minimalną ilością elementów metalowych. Budynek Argon, podobnie jak wcześniejsze etapy Alchemii, poddany jest procesowi certyfikacji w systemie LEED (obecnie jest precertyfikowany na najwyższym poziomie, Platinum). Projektantem całego kompleksu Alchemia jest pracownia APA Wojciechowski Architekci z Warszawy. Budowa Argonu rozpoczęła się w IV kw. 2015 r., a prace przebiegają zgodnie z planem. Planowany termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku to 28 sierpnia przyszłego roku.

Osiągnęliśmy właśnie stan surowy, prawie miesiąc szybciej, niż zakładaliśmy. Na tym etapie nie wpływa to na przyspieszenie terminu zakończenia budowy, zapewnia natomiast większy komfort realizacji prac w okresie zimowym. Obecnie trwają już prace nad elewacją. Szklenia planujemy zakończyć w styczniu, a całość elewacji będzie gotowa w marcu. W tym miesiącu skończymy również wylewać posadzki na powierzchniach garażowych. Mocno zaawansowane są prace instalacyjne, szczególnie na poziomach podziemnych. Na powierzchniach biurowych powstają natomiast piony wszystkich instalacji, co potrwa do końca listopada. Rozpoczęły się też prace wykończeniowe węzłów sanitarnych – komentuje Marcin Frozyna, dyrektor ds. inwestycji w firmie Torus.

Alchemia to wielofunkcyjny kompleks biznesowy powstający w Gdańsku, którego deweloperem jest firma Torus. I etap inwestycji (oddany do użytku w grudniu 2013 r.) dostarczył na rynek 16,7 tys. mkw. powierzchni biurowej. W sierpniu 2015 r. budynek został sprzedany, a jego nabywcą jest podmiot stanowiący joint venture pomiędzy Bluehouse Capital Advisor Ltd a REINO Dywidenda Plus SA zarządzanym przez REINO Partners. II etap inwestycji (oddany do użytku w październiku 2015 r.), dostarczył blisko 22 tys. mkw. powierzchni biurowej. W marcu 2016 został on finalnie sprzedany spółce zależnej Polskiego Holdingu Nieruchomości SA. Obecnie trwa budowa III etapu inwestycji, który będzie miał 14 kondygnacji nadziemnych. W Alchemii swoje siedziby mają już m.in. takie firmy, jak State Street, Wipro, Alexander Mann Solutions, Dynatrace, Kemira czy Cognizant.


0.0
Tagi: Torus Alchemia
Napisz pierwszy komentarz