Aluprof S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoNowy Styl Group logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoEcho Investment logoFYI Commercial Consulting logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoCity Space logoGhelamco Poland logoGTV Lighting logoHAVRE Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoOlivia Business Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoForbo Flooring Systems Polska logoBusiness House logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoSpectra Development logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoUNIMOR Development S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoINTERBIURO logoVantage Development S.A. logoTorus logoPodium Investment logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoTétris Poland logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoKontor logoCOTEX Office Centre logoAgrobex Sp. z o.o. logoArchicom logoAWIM Grupa Inwestycyjna logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Warszawa za granicą 5 milionów mkw. biur

Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie w III kw. br. przekroczyły pułap 5 milionów mkw. W stolicy w budowie jest obecnie 550 000 mkw. biur. 40 proc. metrażu w budowie przypada na centrum miasta.

W pierwszych III kwartałach 2016 roku popyt na biura w Warszawie osiągnął wysoki poziom - prawie 531 000 mkw. Ten pozytywny trend powinien utrzymać się zarówno do końca tego roku, a także w 2017. W ostatnim czasie globalne marki takie jak Credit Suisse, DLA Piper czy William Demant zdecydowały się na otwarcie biura lub rozszerzenie działalności w Warszawie. Aktywność wiodących polskich i międzynarodowych firm wiążących z Warszawą długofalowe plany rozwoju swojego biznesu przekłada się na zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe – informuje Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy JLL.

 

Najwięcej powierzchni od początku roku wynajęto w centrum Warszawy (182 500 mkw.). Nowe umowy w istniejących biurowcach stanowiły blisko 243 000 mkw. Kolejne 73 200 mkw. to transakcje typu pre-let.


Przykładowe największe umowy najmu biur zawarte pomiędzy I a III kw. 2016 r. w Warszawie

 

Firma Budynek Powierzchnia (mkw.)
Google Warsaw Financial Center 8 300
Allegro Q22 7 600
Firma z sektora bankowego Atrium 2 7 500

Źródło: JLL, PORF, III kw. 2016 r.
 

Łącznie w okresie I-III kw. 2016 r. na rynek w stolicy trafiło 378 800 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W III kw. Warszawa przekroczyła granicę 5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, dzięki oddaniu do użytku West Station I – inwestycji HB Reavis – dodaje Anna Młyniec.


W budowie jest obecnie 550 000 mkw. biur. Do największych obiektów w trakcie realizacji należą: Sienna Towers (Ghelamco Poland), Business Garden III-VII (Vastint), West Station II (HB Reavis) oraz D48 (Penta Investments). 

 

Ze względu naczący popyt w III kw. 2016 r. oraz na ograniczoną nową podaż, współczynnik pustostanów obniżył się. Na koniec września br. kształtował się on na poziomie 14,6 proc (16,7 proc. w COB, 17,4 proc. w Obrzeżach Centrum i 13,5 proc. w lokalizacjach poza centrum).  

 


0.0
Tagi: Warszawa
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra