ReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoVastint Poland Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoEcho Investment logoTorus logoNowy Styl Group logoLC Corp S.A. logoSchüco International Polska logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoDorbud S.A. logoBusiness House logoCHB14 logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoGhelamco Poland logoAluprof S.A. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoArchicom logoKart Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoCity Space logoHAVRE Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoGTV Lighting logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPartner Capital Group logoCOTEX Office Centre logoPorto Office B Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoLobos Nieruchomości logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoPRO-INVEST S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoINTERBIURO logoOnyx Business Point logoUNIMOR Development S.A. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoSpectra Development logoKwiaty dla biura logoOlivia Business Centre logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Warszawa za granicą 5 milionów mkw. biur

Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie w III kw. br. przekroczyły pułap 5 milionów mkw. W stolicy w budowie jest obecnie 550 000 mkw. biur. 40 proc. metrażu w budowie przypada na centrum miasta.

W pierwszych III kwartałach 2016 roku popyt na biura w Warszawie osiągnął wysoki poziom - prawie 531 000 mkw. Ten pozytywny trend powinien utrzymać się zarówno do końca tego roku, a także w 2017. W ostatnim czasie globalne marki takie jak Credit Suisse, DLA Piper czy William Demant zdecydowały się na otwarcie biura lub rozszerzenie działalności w Warszawie. Aktywność wiodących polskich i międzynarodowych firm wiążących z Warszawą długofalowe plany rozwoju swojego biznesu przekłada się na zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe – informuje Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy JLL.

 

Najwięcej powierzchni od początku roku wynajęto w centrum Warszawy (182 500 mkw.). Nowe umowy w istniejących biurowcach stanowiły blisko 243 000 mkw. Kolejne 73 200 mkw. to transakcje typu pre-let.


Przykładowe największe umowy najmu biur zawarte pomiędzy I a III kw. 2016 r. w Warszawie

 

Firma Budynek Powierzchnia (mkw.)
Google Warsaw Financial Center 8 300
Allegro Q22 7 600
Firma z sektora bankowego Atrium 2 7 500

Źródło: JLL, PORF, III kw. 2016 r.
 

Łącznie w okresie I-III kw. 2016 r. na rynek w stolicy trafiło 378 800 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W III kw. Warszawa przekroczyła granicę 5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, dzięki oddaniu do użytku West Station I – inwestycji HB Reavis – dodaje Anna Młyniec.


W budowie jest obecnie 550 000 mkw. biur. Do największych obiektów w trakcie realizacji należą: Sienna Towers (Ghelamco Poland), Business Garden III-VII (Vastint), West Station II (HB Reavis) oraz D48 (Penta Investments). 

 

Ze względu naczący popyt w III kw. 2016 r. oraz na ograniczoną nową podaż, współczynnik pustostanów obniżył się. Na koniec września br. kształtował się on na poziomie 14,6 proc (16,7 proc. w COB, 17,4 proc. w Obrzeżach Centrum i 13,5 proc. w lokalizacjach poza centrum).  

 

Tagi: Warszawa
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra