Assa Abloy

Czym Polska kusi inwestorów?

Warszawski rynek biurowy; fot. Walter Herz (mat. prasowe)
Warszawski rynek biurowy; fot. Walter Herz (mat. prasowe)
Dlaczego inwestorzy wybierają polski rynek biurowy? Jak wynika z raportu opracowanego przez firmę doradczą Walter Herz, Polska kusi ich m.in. dobrymi wskaźnikami gospodarczymi. Dobra ocena inwestorów przekłada się na wzrost rynku nieruchomości komercyjnych.

Polska zachęca inwestorów przede wszystkim dobrymi wskaźnikami gospodarczymi, a także stabilną sytuacją ekonomiczną na tle innych krajów Europy. Do innych czynników przyciągających inwestorów należy szybko rozwijające się zaplecze biurowe z niewygórowanymi stawkami czynszowymi oraz dobrze wykształcona kadra. 


Eksperci Walter Herz do czynników ekonomicznych zaliczają wskaźnik PKB, który utrzymuje się na poziomie 3,6 proc., niski poziom inflacji, malejące bezrobocie oraz stabilną sytuację kraju popartą przynależnością do wielu organizacji międzynarodowych, w tym Unii Europejskiej, NATO, OECD, Strefie Schengen i WTO. 


To właśnie dobra ocena inwestorów przekłada się na szybki wzrost na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Warto zauważyć, że szczególnie dobre wyniki zauważalne są na rynku biurowym, który po raz pierwszy w historii notuje tak szybki wzrost. Wg obliczeń analityków Walter Herz, w budowie jest obecnie około 600 000 mkw. powierzchni w Warszawie i około 850 000 mkw. w ośmiu największych miastach regionalnych. W największych miastach zasób nowoczesnej powierzchni biurowej to łącznie ponad 8,6 mln mkw. Dzięki temu firmy, które inwestujące w Polsce spokojnie mogą znaleźć miejsce na swoją siedzibę.


Na wysoki rozwój segmentu biurowego w Polsce pozwalają także liczne ośrodki oferujące rozbudowaną infrastrukturę miejską. Specjaliści Walter Herz zauważają, że w Polsce dostęp do międzynarodowych lotnisk możliwy jest w 17 aglomeracjach. Zachętę do lokowania biznesu w Polsce stanowią również Specjalne Strefy Ekonomiczne

 

Czynniki makro i mikroekonomiczne przyciągają do Polski szczególnie licznie firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Wg danych ABSL w 40 lokalizacjach w całej Polsce jest już prawie 950 centrów BPO, IT, SSC, R&D, a pracuje w nich ok. 220 tys. osób. Tylko w Krakowie w firmach sektorowych zatrudnionych jest przeszło 50 tys. ludzi, a miasto to stanowi największy ośrodek usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

W odpowiedzi na tak duży popyt deweloperzy inicjują kolejne inwestycje. Wg prognoz analityków Walter Herz w tym roku stołeczny rynek wzbogaci się o rekordową ilość, ponad 450 000 mkw. nowej powierzchni biurowej, a łączna podaż biur w Warszawie przekroczy 5,1 mln mkw. 


Specjaliści Walter Herz szans do rozwoju polskiego rynku biurowego uparują również w zmianach takich jak Brexit. Niektóre firmy biorą pod uwagę relokację do Europy kontynentalnej, w tym do Polski.


Polska to kraj chętnie wybierany przez inwestorów zagranicznych, którzy lokują kapitał na rynku nieruchomości komercyjnych. Wartość transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszym półroczu br. to ok. 5,1 mld euro, z czego ponad 2 mld euro przypadło na Polskę.

 


0.0
Tagi: Walter Herz
Napisz pierwszy komentarz