Duda Development logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoINTERBIURO logoPRO-INVEST S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoEkodom Deweloper logoTétris Poland logoGTV Lighting logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKwiaty dla biura logoAgrobex Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoLC Corp S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoCHB14 logoOlivia Business Centre logoDEVCO Sp. z.o.o. logoSchüco International Polska logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoGhelamco Poland logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoSpectra Development logoAluprof S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoHAVRE Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoBusiness House logoPodium Investment logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoArchicom logoTorus logoOnyx Business Point logoCOTEX Office Centre logoEcho Investment logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Sztuka tworzy wyjątkowy charakter biura

Walenty Gabrysiak, Miejsce na marzenia VI, 1972, 115 x 90 cm, olej, płótno
Dzieła sztuki budują ekskluzywny charakter biurowych wnętrz. Obecnie największym zainteresowaniem architektów cieszy się sztuka współczesna.

Subtelnie dobrany obraz, grafika czy rzeźba stanowią doskonałe dopełnienie stylowych wnętrz biurowych. Architekci poszukują dzieł uniwersalnych łączących piękno i oryginalność, które budują ekskluzywny charakter przestrzeni. Największym zainteresowaniem cieszy się sztuka współczesna, rosną ceny prac z lat 60-, 70-tych.

W tym zakresie wyróżniają się dzieła krakowskiego malarza Walentego Gabrysiaka, które po raz pierwszy od 30 lat zostaną wystawione w Warszawie, w Galerii Stalowa, w dniach 17 maja – 13 czerwca. W Komitecie Honorowym wystawy zasiadają m.in. Rafał Olbiński i Rosław Szaybo. 

To spotkanie z artystyczną wizją świata Walentego Gabrysiaka reprezentowanych przez grafiki i obrazy z różnych okresów z życia artysty, najbardziej charakterystycznych dla jego twórczości, a jednocześnie sygnalizujących zmiany, jakie zaszły w niej na przestrzeni lat – mówi kurator wystawy Katarzyna Żebrowska.

Twórczość Walentego Gabrysiaka jest pełna koloru i ekspresji, dlatego wspaniale wpisuje się w nurt malarstwa cieszącego się obecnie dużym zainteresowaniem ze strony projektantów wnętrz, zarówno biurowych, jak i prywatnych. Dzieła artysty wracają na warszawski rynek sztuki po 30-letniej nieobecności, dlatego stanowią one gratkę dla kolekcjonerów i projektantów.

Walenty Gabrysiak tworzył w latach 1955-2010. Dzieła artysty wartością porównywane są z największymi twórcami epoki, a ich dostępność do dzisiaj była niewielka. Walenty Gabrysiak malował abstrakcyjne, pełne koloru obrazy, których nie lubił sprzedawać. Tworzył też reliefy, z braku specjalnej prasy wyciskane nogami. 

Jestem pod wrażeniem dzieł Gabrysiaka. Ich forma i kolorystyka są bardzo rzadkie. Zarówno obrazy, jak i grafiki są wyjątkowo dekoracyjne, przyjemne w odbiorze.... Rozbudzają wyobraźnię, skłaniają do poszukiwania sensu wewnątrz siebie – mówi Wojciech Jędrzejewski, kolekcjoner sztuki.

Ciekawa jest także historia życia artysty. Walenty Gabrysiak był wcieleniem minimalizmu: wystarczyły mu dwie pary spodni, a na obiad – garstka ryżu. Malarkę Ewę Buczyńską poślubił wbrew woli jej rodziny, która chłopaka ze wsi nie uważała za dobrą partię. Przeżył z żoną ponad 60 lat, a kiedy ciężko zachorowała – popełnił samobójstwo, bo „świat mu zbrzydł”. Miał wtedy prawie 93 lata. 

W ramach Nocy Muzeów 20 maja w Galerii Stalowa zostanie odtworzone słuchowisko „Koniec wieńczy dzieło”, opowiadające o tragicznej śmierci artysty. Zrealizowane zostało w Teatrze Polskiego Radia, w reżyserii Janusza Kukuły, do powstania którego impulsem była tragiczna śmierć Walentego Gabrysiaka. Autorami słuchowiska są: Sławomir Rogowski i Wojciech Dróżdż.

 

WALENTY GABRYSIAK. MALARSTWO I GRAFIKA

Wernisaż: 17 maja, w godz. 19.00 - 21.00
Wystawa trwa: 17 maja - 13 czerwca 2017

 

Tagi: Warszawa
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra