Giant

Synergia sztuki i technologii

„Latarnia dla świata” projektu Zahy Hadid z fasadą marki Schüco (Fot. Schüco)
Budynek Port House w Antwerpii projektu Zahy Hadid został ukończony w zeszłym roku. Obiekt ten stanowi doskonałe połącznie tradycji i nowoczesności. Obiekt swoją futurystyczną formę zawdzięcza przestrzennym fasadom Schüco.

Port w Antwerpii (drugi pod względem wielkości w Europie) odgrywa znaczącą rolę w międzynarodowym i lokalnym handlu morskim. Zaprojektowany przez Zahę Hadid główny budynek Port House łączy w sobie hanzeatycką tradycję, nowoczesną technologię i futurystyczny design. Port House to widoczny na kilometry symbol handlu morskiego i „diamentowego miasta”. Obiekt jest nie tylko wizytówka miasta, lecz stanowi on także miejsce pracy dla ponad 500 pracowników z takich branż jak IT, handel czy administracja. 

Bryła obiektu zachwyca przypominającą kadłub statku formą i panoramiczną fasadą z trójkątnymi szklanymi wypełnieniami, które efektownie odbijają światło i obraz morskich fal. Nieregularna struktura złożona jest z kombinacji wypełnień transparentnych i nietransparentnych tworząc efekt dynamizmu. Ten design to wynik połączenia nowej generacji technologii fasadowych, trójwymiarowego modelowania metodą BIM i precyzyjnego wykonawstwa na maszynach sterowanych numerycznie.

Przed rozbudową tradycyjnego obiektu portowego została podjęta decyzja o pozostawiniu zabytkowej, ceglanej części. Zamiast projektu nowego budynku powstała idea stworzenia nadbudowy nad historyczną podstawą. Nowa struktura Port House jest fuzją trzech samodzielnie funkcjonujących elementów architektonicznych – historycznej siedziby straży pożarnej, betonowego mostu oraz nowej nadbudówki.

Nowa budowla została wsparta na dwóch masywnych betonowych kolumnach. Jedna z nich znajduje się w centrum atrium budynku straży pożarnej, a druga po jego frontowej stronie. Swoim designem nowa konstrukcja nawiązuje do charakterystycznego szlifu diamentu, jak i do kadłubu statku. Tym samym łączy ona dwie dziedziny, z których słynie Antwerpia, czyli szlifierstwo diamentów oraz handel morski. Do stworzenia niezwykłej fasady projektu Zahy Hadid zostały wykorzystane specjalne aluminiowe konstrukcje fasadowe Schüco.

Obiekt dzięki metodzie modelowania 3D i panoramicznym systemom fasadowym Schüco zyskał swój charakterystyczny kształt oraz specyficzną, strukturalną powierzchnię o subtelnych geometrycznych podziałach. W trakcie całego procesu współpracowaliśmy z lokalnym architektem, wykonawcą fasady i firmą Schüco, co pozwoliło na stworzenie racjonalnego konceptu, który był optymalny zarówno pod względem designu, jak i kosztów wykonania. Analiza struktury pozwoliła nam stwierdzić, ile i jakich dokładnie modułów potrzebujemy, by uzyskać efekt różnorodności, a projekt fasady nie wydawał się powtarzalny – podkreśla Joris Pauwels, kierownik projektu z pracowni Zaha Hadid Architects.

Starannie przemyślany układ przeszkleń wpływa również na maksymalne doświetlenie wnętrz, co pozwala skrócić czas pracy sztucznego oświetlenia. Ze względu na dość wymagające środowisko, jakim jest obecność akwenu i występowanie wiatrów o dużej sile, firma Schüco przeprowadziła szereg testów polegających na sprawdzeniu akustyki i wodoszczelności, by zagwarantować najwyższe parametry techniczno-użytkowe powłoki.

 


0.0
Tagi: Schuco
Napisz pierwszy komentarz