PGE Narodowy

Muzeum na miarę współczesności

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (fot. ALUPROF)
Budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku określany jest jako odważna wizja o międzynarodowej randze. Autorzy projektu architektonicznego nazwali go „milczącym gmachem”, który powinien wywoływać u zwiedzających głębokie refleksje.

Muzeum II Wojny Światowej niedawno powstało w Gdańsku przy placu Władysława Bartoszewskiego, czyli blisko historycznego centrum miasta. Obiekt od zachodniej strony dotyka Kanału Raduni, a od południowej – otwiera się na panoramę Motławy. Siedziba Muzeum znajduje się w symbolicznej przestrzeni architektonicznej stanowiącej obszar pamięci, tj. 200 m od historycznego budynku Poczty Polskiej oraz 3 km drogą wodną od półwyspu Westerplatte. Budowa obiektu wystartowała we wrześniu 2012 r. i zakończyła się w marcu 2017 r. Całkowita powierzchnia tego 8-kondygnacyjnego obiektu wynosi 58 000 mkw., a użytkowa 23 000 mkw. Projekt muzeum powstał w gdyńskiej pracowni architektonicznej „Kwadrat”, a generalnym wykonawcą zostały spółki Hochtief Polska i Warbud

Budynek łączy tradycyjną przestrzeń miasta z obiektem muzealnym na miarę współczesności. Symbolicznym wyrazem związków przeszłości z teraźniejszością i przyszłością jest podział Muzeum na trzy strefy: przeszłość, którą ukryto w podziemiach budynku, teraźniejszość, która jawi się na otwartym placu wokół Muzeum oraz przyszłość, która jest wyrażona za pomocą dominanty z punktem widokowym. Posługując się językiem architektury, projekt opowiada  o tragedii przeszłości, żywotności teraźniejszości, ukazując jednocześnie horyzont przyszłości. Tworzy szerokie, spektakularne otwarcie przeszłości miasta ku jego przyszłości. Nawiązując do ikonicznej panoramy Gdańska z dźwigami stoczniowymi i wieżami kościołów, budynek łączy tradycyjne przestrzenie miasta, ich skale, materiały i kolory z muzeum na miarę XXI wieku – tak o bryle budynku mówił Daniel Libeskind, jeden z najsłynniejszych architektów, autor m.in. Muzeum Żydowskiego w Berlinie.

Naziemna część budynku ma osiem kondygnacji w kształcie pochyłej wieży wysokiej na ponad 40 m. Jej kształt przypomina graniastosłup o podstawie trójkąta (największe nachylenie ściany wynosi 56 stopni). Jedna ze ścian wieży została w całości przeszkolona, a pozostałe wyłożono charakterystyczną czerwoną okładziną. W wieży znajduje się m.in. biblioteka, sale edukacyjne oraz kawiarnia i restauracja z widokiem na panoramę miasta. 

Budynek posiada także sześć kondygnacji podziemnych, gdzie na głębokości 14 m znajduje się wystawa stała. Zostało na nią przeznaczone 5000 mkw., co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na całym świecie. Wystawa ma pokazywać II wojnę światową widzianą oczami wielkich polityków i zwykłych ludzi. W muzeum poza wystawą stałą znajduje się też powierzchnia (ok. 1000 mkw.) przeznaczona na wystawy czasowe. Całość dopełnia plac otaczający budynek, który ma się stać miejscem wydarzeń plenerowych. 

W budynku Muzeum II Wojny Światowej zastosowano specjalnie przygotowane fasady systemu MB-SR60N firmy ALUPROF. Stanowią one podstawę dla wielu konstrukcji fasadowych, gdzie ważnym elementem jest sposób montażu fasady do budynku. W przypadku tej bryły, fasada została zamontowana na podkonstrukcji stalowej, cięgnowej. Budynek charakteryzuje się dużym nachyleniem. Dzięki opracowaniu specjalnego systemu zamocowania możliwa była kompensacja przemieszczeń prostopadłych (11 mm) i równoległych (7 mm) do płaszczyzny ściany – tłumaczy Bożena Ryszka, Marketing Manager w firmie ALUPROF. 

Zastosowane w fasadzie MB-SR60N profile aluminiowe o odpowiedniej wytrzymałości pozwalają na wpuszczenie maksymalnej ilości światła wpadającego od góry do wnętrza budynku. To rozwiązanie daje dużo możliwości w zakresie kształtowania konstrukcji przestrzennych: konstrukcja łączników słup/rygiel umożliwia wykonanie połączeń o szerokim zakresie kątów, czyli pozwala na stosowanie szyb o różnych kształtach – trapezowych lub trójkątnych. Dodatkowo, Instytut Techniki Budowlanej w wydanej dla systemu MB-SR60N klasyfikacji potwierdził jego bardzo dobre parametry techniczne: przepuszczalność powietrza klasa AE 1200 Pa, wodoszczelność klasa RE 1200 Pa i odporność na obciążenie wiatrem 2800 Pa (badanie bezpieczeństwa 4200 Pa). 

 


0.0
Tagi: Aluprof
Napisz pierwszy komentarz