Nowy Styl Group logoVastint Poland Sp. z o.o. logoSpectra Development logoPorto Office A Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoKontor logoPodium Investment logoVantage Development S.A. logoCOTEX Office Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAgrobex Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoBusiness House logoTorus logoCity Space logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoTétris Poland logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoFYI Commercial Consulting logoINTER-BUD logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoDEVCO Sp. z.o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoArchicom logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Słabość gospodarki strefy euro

Sytuacja gospodarcza w Europie pogarsza się, sugerują wstępne lutowe odczyty indeksu PMI dla strefy euro.

Wstępne odczyty wskaźnika PMI w strefie euro nie napawają optymizmem. Łączny indeks PMI dla sektora przemysłowego i usług spadł poniżej 50 pkt, obniżając sie z  50,4 pkt. w styczniu do 49,7 w lutym. Nawet niewielka poprawa w sektorze przemysłu niebyła w stanie wywindować PMI w górę. Głównym powodem tak niskiego wyniku jest spadek w sektorze usług.

Dla Polski szczególne znaczenie ma odczyt ineksu PMI w Niemczech, a ten nie był zadowalający. Łączny odczyt wskaźnika PMI dla sektora usług i przemysłu w lutym w Niemczech sugeruje, że problemy gospodarcze nie zostaną rozwiązane w najbliższej przyszłości. Odczyt wskaźnika PMI dla usług spadł z 53,7 w styczniu do 52.6 pkt. w lutym, dla przemysłu – z 51,0 do 50 pkt.

Również chińska gospodara boryka się z dużymi problemami i czwarty miesiąc z rzędu tkwi w fazie stagnacji (indeks PMI znajduje się poniżej 50 puktów). Wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Chinach osiągnął wartość 49,7 pkt.

Szybki wzrost  w strefie euro jest mało realny i trudno liczyć na to, że problemy gospodarcze strefy euro zostaną rozwiązane w najbliższym czasie.

Mniejszy wskaźnik PMI pośrednio oznacza mniejsze zapotrzebowanie na usługi i słabszy rozwój przemysłu.


0.0
Tagi: gospodarka
Napisz pierwszy komentarz
mantra