bcb wrzesień 2020

Świąteczny spacer na Plac Bankowy

Plac Bankowy 1
Na dziedzińcu Placu Bankowego 1 panuje już świąteczny nastrój. Jest to tajemnicze podwórko, które zaprojektował znany scenograf Allan Starski. Spacerując po tym zaułku można poczuć atmosferę zbliżających się świąt oraz klimat przypominający o historii Warszawy.

Plac Bankowy jest jednym z głównych węzłów przesiadkowych stolicy, ponieważ to właśnie tu znajduje się ważna stacja pierwszej linii metra oraz liczne przystanki komunikacji miejskiej. W związku z tym na co dzień wielu Warszawiaków przechodzi przez ten plac z pośpiechem. Warto jednak czasem zatrzymać się, by zobaczyć prawdziwy charakter tego miejsca. Zwłaszcza teraz w okresie świątecznym dobrze jest trochę zwolnić i zwrócić większą uwagę na to, co pomijamy w codzienności. W tym celu można wybrać się na odprężający, świąteczny spacer po Placu Bankowym – miejscu, które stanowi tygiel historii, ciekawej architektury oraz dobrych restauracji.

Historia placu Bankowego

Plac Bankowy powstał w 1825 r. i miał on pełnić reprezentacyjną rolę w Królestwie Polskim. Znajdowały się tu bowiem najważniejsze budynki instytucji państwowych. Plac Bankowy miał wtedy kształt trójkąta i mieściły się przy nim m.in. Giełda i Bank Polski, Ministerstwo Skarbu i Komisja Rządowa Przychodów i Skarbu. Niestety, ten kształt placu Bankowego został bezpowrotnie stracony w czasie II wojny światowej. W okresie PRL-u Bankowy zmienił on nazwę na plac Feliksa Dzierżyńskiego, to w samym jego środku stanął pomnik „Krwawego Feliksa”. Pomnik ten został rozebrany w 1989 r. Dziś na tym miejscu stoi pomnik Juliusza Słowackiego, który niegdyś pracował w mieszczącej się na Bankowym Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu.

Plac Bankowy 1

Do ponad 200-letniej historii placu Bankowego i architektury Antoniego Corazziego, nawiązuje odnowiony budynek dawnego Hotelu Saskiego. Dziś jest on znany jako biurowiec Plac Bankowy 1. Front kamienicy został odnowiony z dbałością o historyczne detale. Ciekawym miejscem jest także dziedziniec Placu Bankowego 1. O zbliżających się świętach przypomina ustawiona pośrodku 7-metrowa choinka. Miejsce to zaprojektował znany scenograf Allan Starski nagrodzony Oscarem za swoją pracę przy filmie Lista Schindlera. Dziedziniec biurowca Plac Bankowy 1 to urokliwy miejski zaułek, który swoim klimatem przypomina o historii Warszawy. Można je podziwiać z ogródka jednej z najstarszych warszawskich restauracji – Der Elefant.

 

 

Plac Bankowy 1 znajduje się w sercu miasta, w którym toczy się życie stolicy. W jego pobliżu znajduje np. Ogród Saski, kino Muranów czy Księgarnia na Tłomackiej. Lokalizacja ta pozwala zatem na korzystanie w pełni z atrakcji, jakie oferuje Warszawa.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz