bcb wrzesień 2020

Łódź rośnie w siłę

Okładka raportu RYNEK BIUROWY W ŁODZI 2018 (fot. OPG Property Professionals)
Okładka raportu RYNEK BIUROWY W ŁODZI 2018 (fot. OPG Property Professionals)
Łódź staje się coraz ważniejszym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce. Jakie rekordy notuje? Co sprawia, że Łódź utrzymuje się na fali wznoszącej? OPG Property Professionals publikuje raport RYNEK BIUROWY W ŁODZI 2018.

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Łodzi wynoszą ok. 483 000 mkw., a ponad połowę z nich stanowią nowoczesne obiekty klasy A. Co więcej, wzrost nowych inwestycji idzie w parze z wysokim popytem. Aktualnie wolne zasoby wynoszą ok. 42 000 mkw., a średnia stopa pustostanów utrzymała się na niskim poziomie wynoszącym 8,6 proc.

Projekty, które obecnie są w trakcie realizacji na tutejszy rynek dostarczą ponad 170 000 mkw. nowej powierzchni biurowej. Jak wynika z raportu RYNEK BIUROWY W ŁODZI 2018 w br. całkowite zasoby powierzchni biurowej przekroczą pół miliona mkw. Dzięki temu miasto awansuje z szóstego miejsca na czwarte w rankingu regionalnych rynków biurowych.

Czy będzie jeszcze lepiej?

Z danych wynika, że deweloperzy widzą w Łodzi rosnący potencjał inwestycyjny. Przykładem może być chociażby Ghelamco, która półtora roku za 85,2 mln zł zakupiła działkę w Nowym Centrum Łodzi. Firma wystąpiła już o pozwolenia na budowę obiektu biurowo-usługowego o powierzchni 78 300 mkw. oraz budynku hotelowo-biurowo-usługowego o powierzchni 20 600 mkw. Realizację kolejnych projektów rozważa również Echo Investment oraz HB Reavis.

Zważywszy na skalę projektów znajdujących się w fazie budowy, w perspektywie najbliższych dwóch lat Łódź powinna utrzymać wysoką dynamikę rozwoju rynku biurowego. Rozbudowana i dostosowana do potrzeb najemców baza powierzchni umocni pozycję miasta na krajowej mapie inwestycyjnej – zauważa Andrzej Szczepanik, ekspert OPG.

Łódź, a EXPO 2022

Na sytuację gospodarczą oraz rynek biurowy wpływa zakrojona na szeroką skalę rewitalizacja Łodzi. Dzięki tym działaniom zwiększa się dostępność atrakcyjnych inwestycyjnie lokalizacji oraz tworzy się pozytywny wizerunek miasta. Warto wziąć pod uwagę także promocję związaną z kandydaturą Łodzi na gospodarza Wystawy Światowej EXPO 2022.

Czy wygrana Buenos Aires to porażka Łodzi? Moim zdaniem nie, ponieważ zwracając oczy świata na nasze miasto, udało się przyciągnąć dużych deweloperów. Dzięki nowoczesnym powierzchniom biurowym oraz doskonałym połączeniom kolejowym z resztą kraju, NCŁ może wkrótce konkurować o najemców z biurowcami w Warszawie. To otwiera nową furtkę dla rozwoju Łodzi, która wraz ze stolicą może stworzyć prawdziwe duopolis – podkreśla dr Konrad Żelazowski z Katedry Inwestycji i Nieruchomości UŁ.

 


Raport RYNEK BIUROWY W ŁODZI 2018 to przykład kooperacji OPG Property Professionals z lokalnym środowiskiem naukowym i akademickim. Za podstawę publikacji posłużyły badania przeprowadzone wspólnie przez zespół OPG, Katedrę Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Łódzkiego oraz Studenckie Koło Naukowe „Real Estate”. Ze względu na przyjętą metodologię, raport prezentuje pogłębiony obraz łódzkiego rynku biurowego. Pełny raport można pobrać ze strony OPG.

 


3.0
Tagi: Łódź
Napisz pierwszy komentarz