Kinnarps nowy

Potencjał mniejszych miast

Centaurus, wiz. spółka INOPA
Mniejsze miasta posiadają spory potencjał, który zaczyna dostrzegać coraz więcej inwestorów. Przykładem jest chociażby Olsztyn, w którym spółka INOPA zamierza zrealizować wielofunkcyjny projekt Centaurus.

Rozwój miast i regionów uzależniony jest od tego, czy inwestorzy dostrzegą i wykorzystają potencjał w takich obszarach jak edukacja, kultura, administracja czy gospodarka. Firmy, które decydują się na inwestycje w mniejszych miejscowościach są poniekąd wizjonerami zmieniającymi otoczenie. Jednak to, czy i na ile projekty wpływające na gospodarkę regionu się udadzą, zależy od współdziałania różnych sektorów. Ważne jest porozumienie inwestorów z administracją. Dzięki rozbudowie infrastruktury pojawia się coraz więcej chętnych do rozwoju firm, a nowi pracodawcy zwiększają różnorodność na rynku pracy, obniżają bezrobocie i podnoszą kompetencje swoich pracowników.

Jednym z mniejszych miast, którego potencjał zaczęli dostrzegać inwestorzy jest Olsztyn. W ostatnich latach były tu realizowane takie inwestycje jak choćby Galeria Warmińska czy apartamenty Łyna Park. W planach rozwoju miasta na br. można znaleźć np. budowę obwodnicy, stworzenie miejskich plant czy rewitalizację parku „Jakubowo". Olsztyńska gospodarka może rozwijać się nie tylko w sferze produkcyjnej, ale również przyciągnąć firmy z branży technologicznej, konsultingowej czy usług dla biznesu. Jednak by większe firmy i korporacje zachciały otwierać swoje oddziały w mniejszym mieście potrzebny jest dostęp do wykwalifikowanych pracowników, ale także wysokiej jakości biurowe miejsca pracy. W mniejszych miastach, takich jak Olsztyn powinny więc powstawać wysokiej klasy kompleksy biznesowe, które przyciągną przedsiębiorstwa z sektora BPO/SSC.

Potrzebę takich obiektów dostrzega m.in. spółka INOPA, która u zbiegu al. Piłsudskiego i ul. Głowackiego zamierza zrealizować inwestycję mieszkaniowo-biurową Centaurus. – Rozumiemy, że za wizją muszą iść działania, dlatego naszą rolą jest wykreowanie w Olsztynie nowej jakości zarówno budynków, jak i obsługi najmu. Zachęcamy średnie i duże firmy do rozważenia lokalizacji dotąd rzadziej rozpatrywanej na mapie Polski. Wiedząc z innych rynków, o co będą pytać i czego potrzebować, jesteśmy na to przygotowani. Coraz więcej partnerów lokalnych wspiera naszą idee. Cieszą nas rozmowy i wspólne działania z władzami samorządowymi – mówi Grzegorz Mikołajczyk, członek zarządu INOPA odpowiedzialny za projekt Centaurus.

Centaurus to wielofunkcyjny projekt składający się z części mieszkaniowej, biurowo-handlowej oraz hotelu. Będzie on realizowany przez spółkę deweloperską INOPA S.A. z Gdańska, która w swoim portfolio ma takie obiekty jak budynek C200 czy biurowiec Tensor. Centaurus powstanie w ścisłym centrum miasta. Położenie kamienia węgielnego pod inwestycję planowane jest na wiosnę br. Projekt obiektu przygotował architekt Andrzej Kapuścik, który jest twórcą jednego z najwyższych budynków mieszkaniowych w Polsce – Sea Towers w Gdyni.

 


0.0
Tagi: Centaurus
Napisz pierwszy komentarz