Interbiuro - duży

Biurowce zamiast dawnych tkalni?

Nieruchomość wystawiona na sprzedaż przez Orange
Nieruchomość wystawiona na sprzedaż przez Orange
Orange sprzedaje zabytkowy kompleks dawnych tkalni w Łodzi. Jest to nieruchomość z potencjałem do rewitalizacji.

Firma Orange wystawiła na sprzedaż dawną centralę telefoniczną i biuro obsługi klienta zlokalizowane w centrum Łodzi. Jest to kompleks budynków z dużym potencjałem do rewitalizacji. Na działce, na której znajdują się te obiekty, można również wybudować nowe budynki. Na zlecenie spółki została opracowana koncepcja architektoniczna, która zakłada budowę wielofunkcyjnego kompleksu z loftami oraz częścią handlowo-usługową na parterze.

Wystawiona na sprzedaż nieruchomość znajduje się przy al. Kościuszki, czyli w samym centrum miasta (od ul. Piotrkowskiej dzieli ją zaledwie ok. 150 m). Historia kompleksu sięga 1862 r., kiedy to Gustaw Lorenz założył w tym miejscu Mechaniczną Tkalnię Wełny. Z czasem zmieniało się przeznaczenie obiektów. Znajdowała się tu fabryka pluszu i chustek, biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, a także Biuro Obsługi Klientów Telekomunikacji Polskiej. Z kolei w znajdującym się po sąsiedzku budynku była zlokalizowana pierwsza w Polsce automatyczna centrala telefoniczna. W tym wybudowanym w latach 1927-28 obiekcie została uruchomiona pierwsza zegarynka, a także prototypowa aparatura do zdalnego wybierania numerów warszawskich abonentów. Centrala działała do 1983 r. i tym samym była jedną z najdłużej nieprzerwanie działających central tego typu na świecie.

Obecnie kompleks składa się z 8 budynków usytuowanych na 5000 mkw. działki. Opracowana koncepcja rewitalizacji obejmuje m.in. budowę 6-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego z usługami na paterze, budowę garażu podziemnego oraz przebudowę i rozbudowę istniejących budynków. Zabudowania nie posiadające waloru zabytku można wyburzyć i dzięki temu uzyskać grunt pon nową zabudowę. W sprzedaży obecnie jest część nieruchomości przy al. Kościuszki 10, która została wyceniona na 12 mln zł.

 


0.0
Tagi: Łódź
Napisz pierwszy komentarz