HB Reavis zainwestuje w Łodzi

Firma HB Reavis została nowym właścicielem działki w pobliżu dworca Łódź Fabryczna. Wg planów powstaną tu biurowce z ogólnodostępnymi sklepami i punktami usługowymi.

Łódź to drugie, po Warszawie, miasto w Polsce, w którym zainwestuje międzynarodowy deweloper HB Reavis. Zakupił on działkę przy ul. Targowej 2 w Nowym Centrum Łodzi. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego powstaną tu biurowce z punktami usługowymi na parterach oraz przyjazną przestrzenią dla pieszych. Na działce o powierzchni 1 ha mogą powstać budynki o łącznej powierzchni najmu około 30 000 mkw. Cena zakupionej działki objęta jest tajemnicą handlową.

Rozpoczynamy działalność w mieście, które konsekwentnie buduje swoje współczesne oblicze, pamiętając o wyjątkowej historii. Nowe Centrum Łodzi to przedsięwzięcie szczególne w skali całej Europy, dlatego cieszymy się, że będziemy jego częścią. Nasze doświadczenie związane z tworzeniem najwyższej jakości budynków w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Londyn, z pewnością pomoże nam w przygotowaniu czegoś szczególnego również w Łodzi – mówi Stanislav Frnka, prezes zarządu HB Reavis w Polsce.

Projekt architektoniczny łódzkiej inwestycji HB Reavis przygotuje zwycięzca konkursu organizowanego przez dewelopera. Udział w nim bierze pięć polskich pracowni, których nazwy nie zostały ujawnione. W ciągu kilku tygodni nastąpi rozwiązanie konkursu. Jesienią br. HB Reavis planuje złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.

Przygotowując konkurs dla architektów, zespół HB Reavis odpowiedzialny za tę inwestycję, uczestniczył w specjalnych spotkaniach odbywających się w formule design-thinking. Obejmowały one wizyty studyjne w Nowym Centrum Łodzi, rozmowy z mieszkańcami miasta, dyskusje o trendach panujących na rynku nieruchomości oraz warsztaty kreatywne. Wierzymy, że takie podejście pomoże nam zaprojektować miejsce, które polubią zarówno łodzianie, jak i firmy, które znajdą tu dobre warunki rozwoju. Zakładając sprawny przebieg procesu administracyjnego, będziemy gotowi rozpocząć budowę na początku 2019 roku. Potrwa ona około 1,5 roku – dodaje Stanislav Frnka.

Na zakupionej przez HB Reavis działce znajdują się trzy obiekty objęte ewidencją konserwatorską, w tym pofabryczny komin oraz 2-piętrowy budynek z poddaszem w stylu renesansu włoskiego. Obecnie trwa procedura wpisania ich do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Odrestaurowane zabytki zostaną zachowane. Ich łączna powierzchnia użytkowa to ok. 1700 mkw. Z kolei, znajdujące się na działce budynki magazynowe nieobjęte ewidencją konserwatorską będą wyburzone.

Zakupiona przez HB Reavis działka znajduje się przy ul. Targowej. Tereny te od drugiej połowy XIX w. były związane z przemysłowym rozwojem Łodzi. Od 1878 r. działała tu fabryka Hermana Schlee, który był jednym z największych producentów kapeluszy w Polsce. W latach 30. XX w. profil produkcji został przestawiony na produkcję filcu. Od 1960 roku mieściły się tu Zakłady Wyrobów Wulkanizacyjnych „Płytolex” produkujące m.in. materace i wkłady do foteli samochodowych. W 2001 roku ich właścicielem został ENKEV Polska, od którego działkę zakupiła firma HB Reavis.

 


5.0
Napisz pierwszy komentarz