Apetyt na biura

Polski rynek chłonie kolejne biura, w budowie pozostaje 1,8 mln mkw., a współczynnik powierzchni niewynajętej po raz kolejny się obniżył. Tak wygląda sytuacja na polskim rynku biurowym na koniec I kw. 2018 r. Podsumowała ją firma JLL.

Mocny popyt na biura

Niemal 330 000 mkw. powierzchni zostało wynajęte w I kw. 2018 r., z czego ok. 127 000 mkw. na głównych rynkach poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin). Do grona największych najemców poza stolicą należą firmy z sektora bankowości i finansów. Branża ta odpowiadała za trzy największe umowy zawarte na rynkach regionalnych. 

Obecnie biuro jest ważnym elementem w procesie rekrutacji. Potencjalni pracownicy zwracają uwagę na miejsce, w którym mieliby realizować swoje zadania. Nowoczesne biuro może więc pomagać w pozyskaniu najlepszych kandydatów. Jest to jeden z powodów ciągłego wzrostu popytu na powierzchnię biurową. Część korporacji poszukuje niestandardowych powierzchni, a na te potrzeby znakomicie odpowiadają zaadaptowane budynki przemysłowe, co potwierdza decyzja firmy Clariant, która wynajęła przestrzeń w pofabrycznym kompleksie Monopolis w Łodzi. Z drugiej strony, jest też grono firm, które celują w nowe, charakterystyczne inwestycje, czego dowodzi otwarcie nowego centrum Fujitsu Global Delivery Center Poland w budynku .KTW w Katowicach. Ten przykład pokazuje również ekspansję firm już obecnych w Polsce, a decydujących się na kolejne inwestycje na nowych rynkach. Fujitsu prowadzi swoje operacje w Łodzi, a teraz rozszerza swoją działalność na Katowice – komentuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

Największym kontraktem najmu podpisanym w I kw. br. jest wynajem 14 800 mkw. powierzchni w Pięknej 2.0 w Warszawie przez poufnego najemcę z sektora publicznego. Kolejnym jest umowa najmu podpisana przez Cambridge Innovation Center, który na swoją siedzibę wynajął 13 500 mkw. w warszawskim biurowcu Varso II. Z kolei Ad Pilot w Wolf Marszałkowska w Warszawie wynajął 10 300 mkw. powierzchni. Poza stolicą w I kw. br. największą powierzchnię wynajął Santander Consumer Banku (10 000 mkw. w Business Garden, Wrocław) oraz State Street (9000 mkw. w inwestycji .big, Kraków).

Wysoka podaż nowych biur

W I kwartale na polski rynek dostarczono łącznie 153 000 mkw., głównie w ramach dużych projektów, a kolejne 1,8 mln mkw. jest w budowie. Poza Warszawą w realizacji pozostaje obecnie 1,1 miliona mkw. powierzchni, z czego większość przypada na Kraków, Wrocław i Trójmiasto, niemniej jednak wszystkie miasta regionalne odnotowały wzrost aktywności deweloperskiej. Łącznie, zasoby biurowe w Polsce sięgają 9,8 mln mkw. Nowa podaż - wliczając obiekty ukończone w pierwszym kwartale - w tym roku może sięgnąć nawet 800 000 mkw., dzięki czemu rynek biurowy już niebawem przekroczy granicę 10 mln mkw. – mówi Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Największe biurowce oddane w I kw. br. to: Olivia Star w Trójmieście (najwyższy budynek w północnej Polsce), O3 Business Campus III w Krakowie, .KTW w Katowicach, biurowiec BZ WBK we Wrocławiu oraz Graffit w Warszawie.

Coraz mniej powierzchni niewynajętej

Współczynnik powierzchni niewynajętej w Polsce po raz kolejny się obniżył i obecnie wynosi 10,1 proc. Wynika to z nieustannie poprawiających się warunków rynkowych oraz silnego popytu na biura, zwłaszcza ze strony sektora nowoczesnych usług biznesowych. Najniższy wskaźnik pustostanów charakteryzuje Trójmiasto – 7,7 proc., najwyższy Lublin – 17,1 proc. – komentuje Mateusz Polkowski.

Ile trzeba zapłacić za biuro w Polsce?

W centrum Warszawy stawki najmu wynoszą obecnie 17,0-23,0 euro/mkw./miesiąc, a poza nim 11,0-15,0 euro/mkw./miesiąc. Poza stolicą, najwyższe czynsze transakcyjne notują Kraków (13,5-14,6 euro/mkw./miesiąc) oraz Wrocław (13,7-14,5 euro/mkw./miesiąc), natomiast najniższe Lublin (10,5-11,5 euro/mkw./miesiąc) i Szczecin (11,5-14 euro/mkw./miesiąc).

 


0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Gracjan :
Spójrzcie jaki będzie w Warszawie niedługo skyline: https://walterherz.com/pl/a/jakie-wieze-tworzyc-beda-skyline-warszawy
16 maja 2018 16:12