Giant

Boom na wrocławskim rynku biurowym

Wrocławskie Parki Biznesu
Wrocławskie Parki Biznesu
Z roku na rok Dolny Śląsk przyciąga coraz więcej inwestorów, którzy doceniają bliskie sąsiedztwo Niemiec i Czech, rozwiniętą infrastrukturę transportową oraz wykształconą kadrę specjalistów. Dzięki temu od kilku trwa coraz większy popyt na powierzchnie biurowe.

Inwestorzy, którzy swoją działalność ulokowali na Dolnym Śląsku, doceniają głównie wysoki poziom rozwoju gospodarczego, a także specjalne strefy ekonomiczne, dobrze przygotowaną infrastrukturę, wyspecjalizowanych pracowników i znakomite skomunikowanie z resztą Europy. Ważna jest także współpraca z dolnośląskimi samorządami, które poprzez różne działania starają się przyciągnąć inwestorów.

Tempo rozwoju Dolnego Śląska i poziom nowych inwestycji są bardzo wysokie i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach ta tendencja będzie się utrzymywać. To oczywiście pociąga za sobą rozwój rynku nieruchomości, w tym biurowego. W samym tylko Wrocławiu zasoby powierzchni biurowej sięgają już 1 mln mkw., co plasuje miasto na trzeciej pozycji w Polsce, tuż po Warszawie i Krakowie. W 2017 roku mieliśmy na tym rynku rekordową podaż i popyt – twierdzi Hubert Papaj, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej sp. z o.o

Wrocław – biurowy lider na Dolnym Śląsku

Rynek biurowy rozwija się na całym Dolnym Śląsku, jednak liderem pod tym względem jest Wrocław. Jest on dużym ośrodkiem akademickim, który oferuje dostęp do wyszkolonej kadry. Rozwój tutejszego rynku biurowego napędzany jest przez sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Przedsiębiorstwa z tej branży wynajmują ponad połowę wszystkich biur we Wrocławiu. Wg rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destination stolica Dolnego Śląska jest jednym z najlepszych rynków inwestycyjnych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Lokalizacja biura przyciąga inwestorów

Poszukując siedziby dla firmy inwestorzy zwracają przede wszystkim uwagę na lokalizację. Ważne, aby było ono jak najlepiej skomunikowane z centrum oraz posiadało bardzo dobry dojazd do wrocławskiego lotniska i głównych dróg wyjazdowych z miasta – mówi Adam Galewski, dyrektor generalny firm Devco i BFF Investment Polska zarządzających Wrocławskimi Parkami Biznesu.

Choć popyt na powierzchnie biurowe we Wrocławiu wciąż jest duży, coraz wyższe są także wymagania firm lokujących tu swoje siedziby i przedstawicielstwa. Przedsiębiorcy oczekują nie tylko tego, że ich standard będzie wysoki, zgodny z najnowszymi trendami. Ważne jest również to, aby wnętrza biur były optymalnie dostosowane do potrzeb najemców i zapewniały im jak najlepsze warunki pracy. Coraz częściej firmy zwracają też uwagę na to, czy mają możliwość uzupełnienia wynajmowanych biur o przestrzeń o innym przeznaczeniu m.in. na badania i rozwój, laboratoria, magazyny czy też powierzchnie wystawiennicze – dodaje.

Biuro jako karta przetargowa w walce o dobrych pracowników

Ze względu na niską stopę bezrobocia pracodawcy muszą konkurować o najlepszą kadrę. Dla coraz większej liczby osób biorących udział w rekrutacji ważne jest to, jak wygląda ich przyszłe biuro. W ostatnim czasie biuro stało się kartą przetargową w konkurowaniu o wyspecjalizowanych pracowników. Atrakcyjnie urządzone i komfortowe miejsce pracy z większą liczbą sal do spotkań, pracy kreatywnej oraz miejscami do integracji, stanowi coraz większy atut pracodawcy. Coraz częściej pozwala na pozyskanie i zatrzymanie w firmie wykwalifikowanej kadry – zauważa Adam Galewski.

 

Wrocławskie Parki Biznesu

Prognozy dla Wrocławia

Z prognoz wynika, że w najbliższym czasie zainteresowanie najemców powierzchnią biurową we Wrocławiu będzie nadal wysokie. Dzięki temu będzie wzrastać także zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. Wg danych firmy Colliers International, na rynku biurowym wciąż widoczna jest wysoka aktywność deweloperów. We Wrocławiu w budowie znajduje się obecnie ponad 237 000 mkw. powierzchni biurowej.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz