Proton Office

Biurowiec wśród najpiękniejszych budynków Wrocławia

Bierutowska Park – Wrocławskie Parki Biznesu po modernizacji
Zakończył się już konkurs na najpiękniejsze budynki architektoniczne Wrocławia, które zostały oddane do użytku w 2017 r. Tytuł najlepszej modernizacji nieruchomości historycznej przypadł obiektowi Bierutowska Park – Wrocławskie Parki Biznesu.

Konkurs „Piękny Wrocław” odbył się już po raz 28. Jego celem jest promocja stolicy Dolnego Śląska poprzez nagradzanie twórczych dokonań w dziedzinie architektury. Do tegorocznej edycji konkursu zostały zgłoszone 44 obiekty. Wybierane są najlepsze budynki spośród tych, które zostały oddane do użytku w 2017 r. Nagradzane są m.in. budynki mieszkalne, wielorodzinne, obiekty użyteczności publicznej oraz przemysłowe. W jury tegorocznej edycji konkursu zasiedli: Piotr Fokczyński – Architekt Miasta, Jan Paluchniak i Wojciech Gryczyński z Towarzystwa Miłośników Wrocławia, Andrzej Poniewierka – architekt, Roman Rutkowski ze Stowarzyszenie Architektów Polskich i Aleksander Szarapo z Dolnośląskiej Okręgowej Izba Architektów RP. W plebiscycie główne kryterium wyboru stanowią walory architektoniczne, przestrzenne oraz funkcjonalno-użytkowe. Organizatorem konkursu „Piękny Wrocław” jest Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Prezydent Wrocławia.

Dla modernizacji obiektu historycznego przyznawana jest specjalna nagroda. W tym roku otrzymał ją kompleks biurowy Bierutowska Park – Wrocławskie Parki Biznesu. Jesteśmy dumni, że doceniono nasze starania o jednoczesne odtworzenie tego obiektu i nadanie mu nowoczesnego charakteru. Chcieliśmy stworzyć tu nie tylko kolejny biurowiec, ale miejsce o wyjątkowym charakterze, sprzyjające rozwojowi biznesowemu funkcjonujących tu firm. Przedsiębiorcy oczekują nie tylko tego, aby standard ich biur był wysoki, ale również żeby wyróżniały się one swoim designem, były inspirującym i komfortowym miejscem do pracy – mówi Tomasz Suchak, architekt firm Devco i BFF Investment Polska zarządzających Wrocławskimi Parkami Biznesu.

Modernizacja budynku Bierutowska Park była prowadzona we współpracy z konserwatorem zabytków. Budynek Bierutowska Park powstał w miejscu dawnej hitlerowskiej fabryki broni. Po wojnie w obiekcie tym działały zakłady przemysłowe o nazwie Fasil, potem WSK, a na końcu Hydral. Budynek charakteryzuje się postindustrialną elewacją z naturalnej cegły. Zależało nam na tym, aby zachować wszystkie elementy zabytkowe tego obiektu. Szczególnie zadbaliśmy o klatki schodowe, balustrady, elementy ozdobne oraz podziały stolarki na elewacji. Pozwoliło to na stworzenie w tym miejscu wyjątkowej atmosfery. Nie było to łatwe. Gdy rozpoczynaliśmy całe przedsięwzięcie, obiekt był mocno zdewastowany. Sądzę, że jury konkursu doceniło fakt, że cały kompleks przy ul. Bierutowskiej jest rewitalizowany. Wiele podobnych obiektów zostało wyburzonych, przez co Wrocław dużo stracił. Natomiast Bierutowska Park odzyskuje swoją świetność – mówi Anna Sokół, współautorka projektu modernizacji.

Wśród tegorocznych laureatów konkursu „Piękny Wrocław” znalazły się m.in. Liceum Ogólnokształcące nr V z ul. Jacka Kuronia 14 (budynek użyteczności publicznej), które otrzymało również Grand Prix konkursu. Nagrodzone zostały także Nowe Żerniki, ul. Krystyny i Mariana Barskich, Tadeusza Brzozy, Aleja Architektów (budynek mieszkalny wielorodzinny), dom przy ul. Motylkowej (budynek mieszkalny jednorodzinny) oraz Wyspa Daliowa (budynek inżynierski w przestrzeni publicznej).

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz