Giant

Nowe inwestycje biurowe w Trójmieście

|
Marcin Faleńczyk, ekspert JLL
Marcin Faleńczyk, ekspert JLL
Miniony rok był dobrym okresem dla trójmiejskiego rynku – w 2017 roku popyt na biura osiągnął bowiem 113 200 mkw., co jest najlepszym wynikiem w jego historii.


Przypływ inwestycji

Postępujące i rosnące uznanie dla tej branży w regionie ma wpływ na zainteresowanie firm nowoczesnymi powierzchniami biurowymi i napędza aktywność deweloperów na lokalnym rynku. Jak szacuje JLL, na początku 2021 roku podaż biur w Trójmieście może przekroczyć nawet 1 mln mkw.

Zaufanie inwestorów i deweloperów do Trójmiasta odzwierciedla się w wysokiej aktywności budowlanej. W całej aglomeracji realizowane jest obecnie 150 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej. Szacujemy, że podaż biur w Trójmieście może przekroczyć 1 mln mkw. na początku 2021 roku - tłumaczy Marcin Faleńczyk, dyrektor biura JLL w Trójmieście.


Nie tylko inwestorzy

Pomyślne Analizy Antal sugerują, że Trójmiasto jest także atrakcyjnym kierunkiem dla pracowników. Wiele przykładów nowych inwestorów wybierających tę lokalizację, takich jak Arrow Electronics, State Street czy Swarovski sugeruje pozytywne tendencje. Firmy mające już swoje siedziby w Trójmieście wciąż rozszerzają zakres aktualnie oferowanych usług.


W ostatnim czasie obserwujemy tendencję wzrostu atrakcyjności Trójmiasta, zarówno w oczach inwestorów, jak i pracowników. Według badania Antal Business Environment Assessment Study, spośród dużych ośrodków miejskich w Polsce to Trójmiasto może pochwalić się największym potencjałem inwestycyjnym. Nowo powstające powierzchnie biurowe, czystość powietrza i przyjazne środowisko naturalne powodują, że coraz więcej specjalistów i menedżerów rozważa Trójmiasto pod kątem relokacji zawodowej. - komentuje Monika Perko, Branch Manager Antal Gdańsk - Również studenci i absolwenci trójmiejskich uczelni, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, widzą szerokie perspektywy rozwoju zawodowego bez konieczności wyjazdu do Warszawy lub za granicę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że północ Polski stała się atrakcyjnym miejscem pracy dla młodych pokoleń Europejczyków dotkniętych kryzysem gospodarczym w Grecji, Hiszpanii czy we Włoszech - dodaje.


Redukcja pustostanów

Ostatnie lata pozytywnie odzwierciedlają stan pustostanów w Trójmieście. Pod koniec 2016 roku stanowiły one 11,1 proc., a zarówno 2017 rok, jak i pierwsza połowa 2018  roku wskazały na dalsze obniżenie się wskaźnika niewynajętych powierzchni. Obecnie ten współczynnik, który jest najniższy w Polsce, znajduje się na poziomie 6,7 proc.


5.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz