bcb wrzesień 2020

Dynamiczny wzrost przestrzeni coworkingowych w Polsce

|
Coworking jest jednym z najbardziej rozwijających się trendów na polskim rynku zatrudnienia. O jego korzyściach oraz idei, z której się zrodził, dowiedzieć będzie można się podczas pierwszego Łódź Coworking Week.

Wydarzenie, które odbędzie się w Łodzi z inicjatywy lokalnych przestrzeni coworkingowych – Biznes Zone, CoSpot, Co\Walk HUB oraz SkyHub – będzie premierową edycją Łódź Coworking Week i spotkaniem, które jeszcze nie miało miejsca w Polsce. Podczas czterech dni spotkań i prelekcji poświęconych nowym technologiom, przedsiębiorczości oraz idei rozwoju osobistego można odwiedzić cztery przestrzenie funkcjonujące w formule otwartych drzwi. Celem jest przybliżenie uczestnikom specyfiki pracy w takiej przestrzeni.

Współczesny rynek pracy oraz rozwój nowych form prowadzenia biznesu sprawiają, że zmianie ulegają też modele zatrudnienia. Coworking stanowi odpowiedź na rosnącą potrzebę komfortowej przestrzeni do działania dla osób pracujących w sposób projektowy, odmienny, niż na etacie – wyjaśnia Michał Izydorczyk, manager SkyHub Współdzielenie powierzchni do pracy to dziś atrakcyjna alternatywa dla freelancerów, młodych przedsiębiorców i studentów, którzy z jednej strony nie chcą ciągle pracować w domu, z drugiej zaś nie są skłonni do wynajmowania powierzchni biurowej na wyłączność – dodaje.

Dynamiczny wzrost przestrzeni coworkingowych został przedstawiony w najnowszym raporcie Coworking w Polsce 2018, w którym wykazano, że obecnie na świecie działa 13,8 tys. przestrzeni coworkingowych, w których pracuje niemal 1,2 mln osób. Stanowi to dynamiczny wzrost w stosunku do zeszłego roku, w którym tych miejsc było 11,3 tys., a zatrudnione tam osoby liczyły 835 tys. W Polsce jest już ok. 200 takich lokalizacji.

Praca w przestrzeni coworkingowej to coś więcej, niż tylko wynajem biurka na godziny. To także, a może przede wszystkim, społeczność kreatywnych osób, które chcą rozwijać swoje pomysły i wspólnie napędzać siebie samych do działania – podkreśla Paulina Ostrowska, kierująca projektem Co\Walk HUB na terenie OFF Piotrkowska Center – Praca we wspólnej przestrzeni sprzyja nawiązywaniu nowych kontaktów, wymianie doświadczeń, pozyskiwaniu cennej wiedzy. To także szansa na znalezienie osób do wspólnej realizacji przedsięwzięć i weryfikacji swoich pomysłów – komentuje.


4.0
Tagi: Łódź
Napisz pierwszy komentarz