Proton Office

Cresa prognozuje spadek wskaźnika pustostanów w Warszawie

|
W najnowszym raporcie opublikowanym przez firmę doradczą Cresa eksperci dostrzegają wzrost zasobów warszawskiego rynku biurowego o ponad 3,75 proc. w III kw. 2018 r. Poziom absorpcji zmniejszył się o 1,4 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

W raporcie Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie w trzecim kwartale 2018 r. możemy również przeczytać, że obecny wskaźnik pustostanów w stolicy wynosi 10 proc. Eksperci zauważają, że istnieje możliwość, iż wskaźnik pustostanów w stolicy osiągnie wartość jednocyfrową.


Popyt na warszawskim rynku biurowym nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, co przy ograniczonej podaży powoduje presję wzrostową na efektywne stawki czynszowe. Dotyczy to w szczególności lokalizacji centralnych, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem najemców. Sytuacja na rynku powinna się ustabilizować w 2020 r., kiedy do użytku zostanie oddanych kilka dużych inwestycji w okolicach ronda Daszyńskiego – mówi Bartek Włodarski, Partner, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych i Rozwiązań Korporacyjnych w firmie Cresa Polska.

 

Trzeci kwartał br. przyniósł absorpcję powierzchni 69 500 mkw. powierzchni, a od początku roku osiągnęła ona wartość 237 500 mkw. Łączny wolumen transakcji najmu po pierwszych trzech kwartałach 2018 r. był wyższy w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku aż o ponad 7,5 proc., co wynosi ponad 633 000 mkw. Za jedną z największych transakcji III kwartału br. można uznać renegocjację i ekspansję firmy doradczej Deloitte w budynku Q22 i zwiększenie zajmowanej powierzchni do 22 100 mkw.


Do użytku w tym czasie oddano również dwie inwestycje biurowe: Park Avenue, który dostarczył 12 500 mkw. oraz Koneser Centrum Praskie – bud C, który zajął 3 800 mkw. Można zauważyć, że podaż nowej powierzchni spadła o 7,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku.  


Te dane nastrajają pozytywnie inwestorów oraz deweloperów, o czym mówił dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska: Uwzględniając wysoki poziom wynajęcia realizowanych budynków oraz rosnący efekt bazy, wskaźnik pustostanów w dalszym ciągu znajduje się pod presją spadkową, na co powinni zwrócić uwagę najemcy. Z ankiet RICS wynika, że wskaźnik nastrojów na rynku najmu w Polsce wynosi obecnie 29 punktów i jest o 30 punktów wyższy niż rok temu. Tak wysoka wartość to dobry znak dla inwestorów i deweloperów.


0.0
Napisz pierwszy komentarz