bcb wrzesień 2020

Poziom pustostanów w Trójmieście najniższy od dekady

|
Rośnie siła trójmiejskiego rynku biurowego
Rośnie siła trójmiejskiego rynku biurowego
W 2018 r. na terenie Gdyni, Gdańska i Sopotu odnotowano najniższy poziom pustostanów, który wyniósł 6,1 proc. Był to najlepszy wynik od dekady.

Ponadto zasoby biurowe trójmiejskiej aglomeracji sięgnęły 775 000 mkw., co uplasowało je na 3. miejscu wśród rynków regionalnych. Aktualnie według ekspertów Colliers International, w Trójmieście występuje rynek neutralny. Utrzymujący się na niskim poziome wskaźnik pustostanów może odmienić sytuację właścicieli, gdyż aktualnie popyt i aktywność deweloperów znajduje się na wyższym poziomie. W miarę oddawania do użytku kolejnych projektów wskaźnik może stopniowo wzrastać.

 

W ubiegłym roku w Trójmieście oddano do użytku 77 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W 2018 r. popyt na trójmiejskie biura zmniejszył się o 25 proc. i wyniósł 84 000 mkw. O wysokiej dynamice lokalnego rynku może świadczyć fakt, że dominującą częścią transakcji były nowe umowy i relokacje.

 

Biorąc pod uwagę takie czynniki jak wysoka jakość życia, dobre położenie czy dostępność wykwalifikowanej kadry, Trójmiasto jest atrakcyjną lokalizacją zarówno dla nowych firm, jak i dotychczasowych najemców. W 2018 r. pod względem aktywności najemców z poszczególnych branż dominowały firmy z sektora IT i telekomunikacji (39 proc.), na drugim miejscu znalazł się sektor handlowy (14 proc.), a na trzecim branża finansowa (12 proc.).

 

Najwięcej powierzchni biurowej znajduje się w Gdańsku (75 proc.), następnie w Gdyni (21 proc.) i Sopocie (4 proc.). Aktywność deweloperów i popyt na nowe biura w kolejnych latach ma utrzymywać się na wysokim poziomie. W budowie znajduje się rekordowa ilość powierzchni biurowej, a oprócz lokalnych deweloperów, realizację inwestycji deklarują też międzynarodowe przedsiębiorstwa.


0.0
Napisz pierwszy komentarz