Giant

Katowickie biura nie mają konkurencji w regionie

|
Śląskie firmy migrują do Katowic
Śląskie firmy migrują do Katowic
Katowice są najszybciej rozwijającym się rynkiem biurowym na Śląsku. Po I półroczu 2019 r. łączna powierzchnia biur w tym mieście wynosiła już ok. 528 000 mkw. – wynika z raportu „Occupier Economics” , przygotowanego przez firmę doradczą Cresa.

Wskaźnik wzrostu podaży biurowej w Katowicach przekroczył w ciągu roku 10 proc. Przytoczone dane świadczą o sile lokalnego rynku inwestycyjnego. Wiele firm z regionu decyduje się na przeprowadzkę do Katowic, dzięki czemu wskaźnik pustostanów obniżył się o 3,4 p.p. w porównaniu do I półrocza ubiegłego roku. Po dwóch kwartałach 2019 r. kształtuje się na poziomie 7,4 proc.

 

Największą transakcją najmu w analizowanym okresie była renegocjacja przez Unilever 7300 mkw. powierzchni w Nowym Katowickim Centrum Biznesu. Kolejną ważną umową dla katowickiego rynku okazał się najem powierzchni w Face2Face Business Campus – na wynajęcie 6400 mkw. zdecydowała się firma Perform Group. Trzecią największą transakcją było renegocjowanie przez Capgemini warunków najmu 5700 mkw. w biurowcu Atrium.

 

Jak podaje Cresa, wynajęta powierzchnia stanowi o blisko 25 proc. lepszy wynik niż w 2018 r. Zawarto umowy na łączną przestrzeń biurową 29 804 mkw., z czego 46 proc. obejmowały nowe kontrakty, a 43 proc. renegocjacje.

Firmy lokujące się w Katowicach mają obecnie możliwość wyboru biura w centralnych lokalizacjach, w biurowcach o wyższym standardzie wykończenia powierzchni, co jest kluczowe szczególnie dla branży IT. W tym momencie rozwoju rynku biurowego w Katowicach mogą również często wynegocjować lepsze warunki komercyjne niż w mniejszych miejscowościach – komentuje Karolina Słysz, Doradca w dziale reprezentacji najemców biurowych w firmie Cresa Polska.

 

Jednocześnie przybywa nowych inwestycji. W I półroczu zakończyła się budowa dwóch budynków biurowych: Brackiej 28 i Brackiej 28A, zrealizowanych przez Opal.


3.0
Tagi: Cresa Polska
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Roman :
Polska nie ma sobie równych na rynkach inwestycyjnych w regionie https://walterherz.com/pl/a/polska-najsilniejszym-rynkiem-inwestycyjnym-w-nieruchomosci-komercyjne-w-cee
16 września 2019 12:23