Giant

Kraków najbardziej atrakcyjnym rynkiem powierzchni biurowych

|
Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych przedstawiła dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce za II kwartał br.

Raport opublikowany przez PINK dot. powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (z wyłączeniem Warszawy):

  • Kraków,
  • Wrocław,
  • Trójmiasto,
  • Katowice,
  • Poznań,
  • Łódź,
  • Szczecin
  • oraz Lublin.

Z zaprezentowanych danych wynika, że na koniec analizowanego okresu całkowite istniejące zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na omawianych w raporcie rynkach regionalnych wyniosły 5 936 000 mkw. Niezmiennie największym rynkiem biurowymi w Polsce, wyłączając rynek stołeczny, okazał się w II kwartale br. Kraków, który łącznie dysponuje 1 599 200 mkw powierzchni. Tuż za nim uplasował się Wrocław oferujący łącznie 1 242 600 mkw, a także Trójmiasto – łącznie 924 000 mkw.

 

Od początku 2021 r., włączając 5 projektów oddanych do użytkowania w I kwartale, rynek powierzchni biurowych zasiliło ponad 126 500 mkw powierzchni. W analizowanym w raporcie PINK okresie oddanych do użytkowania zostało 6 inwestycji. Wspólnie zasiliły one rynek biurowy powierzchnią 80 100 mkw. Wśród największych inwestycji ukończonych w II kwartale br. można wymienić poznański Nowy Rynek D o powierzchni 35 800 mkw, który powstał dzięki Skanska, a także krakowski Tertium Business Park III (B) o powierzchni 13 400 mkw dostarczony na małopolski rynek przez Grupę Buma.

 

Na koniec II kwartału br. stopa pustostanu osiągnęła pułap 13,4 proc. Do wynajęcia od zaraz na analizowanych przez PINK rynkach regionalnych było wówczas bowiem 792 500 mkw powierzchni biurowych. Oznacza to wzrost o 0,8 p. p. kwartał do kwartału, a także wzrost o 3,2 p. p. rok do roku. Najwyższy współczynnik pustostanów, bo aż 18,3 proc., odnotowano w Łodzi, a najniższy w Szczecinie – 7,8 proc.

 

Kraków wciąż najpopularniejszy wśród najemców

II kwartał br. przyniósł popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe na poziomie 166 000 mkw. W I połowie roku łączny popyt na biura zlokalizowane na ośmiu analizowanych rynkach przekroczył poziom 264 200 mkw. Najwyższy udział w tym wyniku, bo aż 47 proc., miały renegocjacje. Nowe umowy stanowiły 45 proc. całego popytu, ekspansje 8 proc., natomiast powierzchnia wykorzystana przez właścicieli na własny użytek nie przekroczyła poziomu 1 proc. Wśród najemców najpopularniejszy był Kraków – popyt na biura w stolicy Małopolski w II kwartale br. kształtował się na poziomie 47 400 mkw. Wśród największych transakcji zawartych w analizowanym okresie wymienić można m.in. renegocjację umowy i ekspansję Rockwell Automation w katowickim biurowcu A4 Business Park III (transakcja dot. powierzchni 19 500 mkw), odnowienie umowy przez poufnego najemcę̨ z sektora bankowego w krakowskim obiekcie Kapelanka 42a (umowa objęła 15 600 mkw), a także renegocjację warunków kontraktu wiążącego poufnego najemcę̨ z sektora usług biznesowych z krakowskim Kazimierz Office Center (12 800 mkw).

 

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) poddane analizie dane dot. rynku powierzchni biurowych pozyskała od firm doradczych, które działają na rynku nieruchomości komercyjnych – mowa o BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers, Cresa, Cushman&Wakefield, JLL, Knight Frank, oraz Savills.


0.0
Napisz pierwszy komentarz