Łódzki rynek nieruchomości biurowych z dobrym wynikiem w 2020 roku

|
Hi Piotrkowska, Łodź, źródło: materiały prasowe
Hi Piotrkowska, Łodź, źródło: materiały prasowe
Łódzki rynek najmu nieruchomości biurowych wyszedł obronną ręką z trudów związanych z pandemią koronawirusa. W 2020 roku zanotował wynik bliski do rekordowego popytu z 2016 roku. Nastąpił jednak wzrost wskaźnika pustostanów.

2020 rok z dobrym wynikiem na łódzkim rynku nieruchomości biurowych

 

Z danych Colliers wynika, że w 2020 roku podpisano umowy na wynajem łącznie 62,4 tys. mkw. powierzchni biurowej. Jest to o 10 tys. mkw. więcej niż w 2019 roku. Wartość ta jest niższa o niecałe 5 tys. mkw. niż w rekordowym 2016 roku. Największy odsetek stanowiły nowe umowy.

W I kw. podpisano umowy na wynajem 36 tys. mkw. powierzchni biurowej, co było wynikiem o 20 tys. lepszym niż w tym samym okresie 2019 roku. Duży udział w kształtowaniu ubiegłorocznego popytu miała umowa przednajmu z firmą Fujitsu w kompleksie Fuzja (16,3 tys. mkw.).

 

Nowa powierzchnia biurowa w Łodzi

W 2020 roku do użytkowania oddano 50,8 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. W porównaniu do 2019 roku wartość ta odnotowała spadek na poziomie 16 proc. Zakończonych zostało wiele projektów, w tym m.in. drugi budynek kompleksu Brama Miasta (Skanska), który dostarczył na rynek 14,1 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej.

Do użytku oddano również wielofunkcyjny kompleks Hi Piotrowska (MMG) o łącznej powierzchni biurowej 21 tys. mkw., Cross Point C (Mermaid, 5,3 tys. mkw. powierzchni), Łódź.Work (Okam, 4,5 tys. mkw. powierzchni) oraz Zielony by Synergia (Synergia, 4,4 tys. mkw. powierzchni). Ok. 1/3 tej powierzchni ma już najemców.

Jednym z najważniejszych projektów typu mixed-use jest centrum Monopolis. Obiekt powstał z budynku Monopolu Wódczanego, który został wzniesiony w 1902 roku. Część kompleksu fabrycznego odzyskała swój dawny blask, za co otrzymała prestiżową nagrodę MIPIM Awards.

W ciągu najbliższych dwóch lat na łódzki rynek najmu biur ma trafić blisko 45 tys. mkw. powierzchni biurowej. Rośnie zainteresowanie Łodzią zarówno polskich, jak i zagranicznych firm.

 

Wzrost wskaźnika pustostanów

Wraz z wysoką podażą powiększył się wskaźnik pustostanów. Aktualnie do wynajęcia pozostaje ponad 94 tys. mkw. powierzchni biurowej. Jest to 16,4 proc. całej powierzchni biurowej w mieście. Wartość ta jest wyższa o 5,2 proc. niż w 2019 roku. Wskaźnik pustostanów jest najwyższy od 2013 roku.

Jego zwiększenie w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy może spowodować oddanie do użytku kolejnych obiektów (II etapu Monopolis, React oraz Fuzji). Wysoki wskaźnik pustostanów ma również związek z tym, że wiele firm nadal pracuje w trybie zdalnym lub hybrydowym. Według szacunków Colliers z przestrzeni biurowej korzysta obecnie ok. 8-15 proc. pracowników.

Wraz ze znoszeniem kolejnych obostrzeń wprowadzonych ze względu na pandemię koronawirusa sytuacja na rynku najmu nieruchomości biurowych powinna się normalizować. 2021 rok będzie czasem podejmowania decyzji dotyczących dopasowania powierzchni biurowych do nowych modeli pracy oraz wyzwań, które staną przed firmami.


 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz