Właściciele warszawskich biurowców coraz bardziej elastyczni

|
Na stołecznym rynku biurowców rośnie współczynnik pustostanów. Wśród przyczyn wymienia się zarówno wysoką podaż nowych powierzchni biurowych, jak i spadek aktywności najemców.

Współczynnik pustostanów w Warszawie w I poł. 2021 r. wyniósł 12,5 proc. Jednocześnie aktywność najemców wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. To skłania właścicieli niskich biurowców do zawierania umów najmu na krótsze niż kiedyś okresy. Korekcie poddawane są także – dotychczas stabilne – wywoławcze stawki czynszu. Najczęściej notuje się zmianę o ok. 0,5 EUR.

 

Na rynku biurowym w Warszawie nadal obserwowana jest większa niż przed pandemią skłonność najemców do renegocjacji kontraktów. Przedłużenia istniejących umów stanowiły ponad 40 proc. wolumenu wynajętej powierzchni w I poł. 2021 r. – podkreślił Janusz Garstka, Dyrektor działu Reprezentacji Właściciela.

 

Zdaniem eksperta oferowane przez właścicieli biurowców coraz bardziej konkurencyjne i elastyczne warunki najmu, a nawet atrakcyjne zachęty finansowe, jak np. zwolnienie z czynszu czy dodatkowy budżet na aranżację przestrzeni biurowej to próby przekonania najemców do relokacji.

 

Umowy zawierane nawet na zaledwie rok

Wcześniej, przed wybuchem pandemii, zwykle kontrakty dot. renegocjacji obejmowały okres 3-5 lat. Obecnie okres ten uległ znacznemu skróceniu – w niektórych przypadkach mowa zaledwie o roku. Jednak, jak wskazuje w opublikowanej analizie Knight Frank, większość tego typu kontraktów dot. starszych biurowców z rynku wtórnego. W ten sposób ich właściciele starają się utrzymywać obecnych najemców oraz pozyskiwać nowych. Z kolei umowy dot. najmu biura w obiekcie z rynku pierwotnego niezmiennie obejmują okres nie krótszy niż 5 lat.

 

Rozmawiając z właścicielami budynków biurowych widzimy, że spora część z nich jest skłonna do większej elastyczności przy podpisywaniu i renegocjacji umów niż miało to miejsce przed pandemią. Jednym z czynników wpływających na to jest bezsprzecznie wzrost współczynnika pustostanów. W ostatnim kwartale w Warszawie zwiększył się on o 1,1 pp. Natomiast dla porównania z II kwartałem 2020 r. aż o 4,6 pp. W praktyce oznacza to, że obecnie mamy dostępne do wynajęcia od zaraz 760 tys. mkw. pow. biurowej – zauważył Janusz Garstka.

 

Najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych najemców są biurowce z przestrzenią do wynajmu na krótko. Ważne dla nich jest m.in. zaplecze konferencyjne, a także wyposażenie w różnorodne nowoczesne rozwiązania technologiczne, podnoszące zarówno komfort pracy, jak i bezpieczeństwo użytkowników biurowca. Zdaniem eksperta w nadchodzących miesiącach nadal wiodącymi na rynku biurowym tematami będą bezpieczeństwo, oszczędności oraz elastyczność.


0.0
Tagi: Knight Frank
Napisz pierwszy komentarz