PGE Narodowy

Kraków wciąż liderem wśród biurowych rynków regionalnych

|
Aleksandra Markiewicz, Associate Director w dziale Reprezentacji Najemcy w Knight Frank
Aleksandra Markiewicz, Associate Director w dziale Reprezentacji Najemcy w Knight Frank
W ub. r. krakowski rynek biurowy został zasilony o wiele mniejszą nową podażą niż w 2020 r. Jednak całkowite zasoby pow. biurowej nadal stawiają Kraków w czołówce wśród rynków regionalnych.

W 2021 r. krakowski rynek nieruchomości biurowych wzbogacono o 8 nowych projektach. Łącznie dostarczono 60,6 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. To, jak czytamy w raporcie przygotowanym przez Knight Frank, ponad dwukrotnie mniej niż w roku poprzednim, gdyż odnotowano ponad 140 tys. mkw. nowej pow. biurowej.

Skutki pandemii cały czas obserwujemy zarówno po stronie inwestorów, jak i najemców. Niższa niż we wcześniejszych latach podaż jest efektem ostrożnościowego podejścia deweloperów, którzy obserwują kierunki, w jakich pójdą firmy szukające dla swoich działalności modelu pracy, zapewniającego utrzymanie ciągłości prowadzenia biznesu przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom. W wielu firmach wprowadzony model pracy hybrydowej zrodził potrzebę ponownego oszacowania potrzeb i wymagań dotyczących biura i o ile większość firm nie neguje konieczności posiadania biura, o tyle już teraz wiadomo, że zmieni się jego funkcja – oceniła Aleksandra Markiewicz, Associate Director w dziale Reprezentacji Najemcy w Knight Frank.

 

Kraków w czołówce

Stolica Małopolski wciąż jednak może pochwalić się pozycją lidera – całkowite zasoby pow. biurowej w Krakowie przekroczyły bowiem 1,61 mln mkw. Można spodziewać się także, że w ciągu najbliższych dwóch lat na krakowskim rynku pojawią się kolejne projekty i inwestycje. Zwiększą one zasoby tego lokalnego rynku o 190 tys. mkw. pow. biurowej. Aż połowa z nich doczeka się realizacji jeszcze w tym roku, m.in. realizowany przez spółkę deweloperską Cavatina Holding Ocean Office Park B (który dostarczy 29 tys. mkw.) oraz Kreo (który zasili ten rynek pow. 24 tys. mkw.), za którego realizację odpowiada Ghelamco Poland.

 

Jak podaje Knight Frank, Kraków odnotował także najwyższy wynik spośród miast regionalnych pod względem wolumenu transakcji najmu, który w stolicy Małopolski wyniósł blisko 156 tys. mkw. Ubiegłoroczny wolumen można było porównać do wyników z 2020 r., jednak nadal nie udało się odbudować poziomu sprzed pandemii – w 2019 r. wynajęto bowiem aż 270 tys. mkw.

W ub. r. większość umów stanowiły nowe umowy (ponad 92 tys. mkw., z czego umowy pre-let 26 proc., z podczas gdy renegocjacje stanowiły 34 proc., a ekspansje 6 proc. całkowitego popytu.

 

W stolicy Małopolski jest wiele pustostanów

Kraków pośród miast regionalnych jest też w czołówce pod względem współczynnika pustostanów – wynik 16,1 proc. (wzrost o 0,9 p.p. kwartał do kwartału oraz 2,1 p.p. rok do roku) zapewnił stolicy Małopolski drugie miejsce. Kraków wyprzedził pod tym względem jedynie Wrocław z wynikiem 16,7 proc.

Czynsze wywoławcze, które mimo słabszej koniunktury utrzymywały poziom, na koniec ub. r. wynosiły od 10,50 EUR do 17,00 EUR za mkw. miesięcznie.

Wysoka dostępność powierzchni biurowej oraz popyt nierównoważący nowej podaży mogą zachęcać najemców do podejmowania renegocjacji stawek czynszu i pakietów zachęt. Właściciele biurowców chcąc przekonać najemców do swojego produktu i tym samym ich relokacji oferują potencjalnym klientom coraz bardziej konkurencyjne i elastyczne warunki najmu, które są połączone z równie atrakcyjnymi zachętami finansowymi. Tak zwane wakacje czynszowe przy 5- letniej umowie najmu w nowych budynkach zaczynamy negocjować już od 5 miesięcy, czyli 1 miesiąca na rok najmu – zauważyła Aleksandra Markiewicz.


0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
zwolennik :
świetny artykuł sponsorowany! Jak duża jest skuteczność Pani Aleksandry, ile wynajęła metrów podczas pandemii?
11 lutego 2022 12:54