Giant

Rynek nieruchomości biurowych w Poznaniu stale się powiększa

|
Stolica Wielkopolski należy do jednego z najdynamiczniej rozwijających się rynków nieruchomości biurowych. Tylko w I połowie bieżącego roku podpisano umowy najmu na 20.000 mkw., natomiast całkowita powierzchnia biurowa wyniosła tam ponad 618.000 mkw.

W Poznaniu stale powstają nowe biurowce

W II kwartale 2021 roku ukończono kolejny etap kompleksu Nowy Rynek, który powiększył zasoby Poznania o ok. 36.000 m2. Na koniec czerwca 2021 roku w budowie znajdowało się ok. 75.000 mkw. w czterech projektach, z czego dwa największe: Nowy Rynek E i Andersia Silver, mają zostać ukończone w 2023 roku – tłumaczy Dyrektor działu Reprezentacji Właściciela w Knight Frank Janusz Garstka. – Na koniec czerwca 2021 współczynnik pustostanów wynosił w stolicy Wielopolski 12,9 proc., co stanowi wzrost o 0,4 pp. względem ubiegłego kwartału i spadek o 1,6 pp. porównując z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jest to spowodowane ograniczoną nową podażą w ostatnich kwartałach – dodaje.

Nie są to jedyne inwestycje, które w najbliższym czasie zasilą poznański rynek nieruchomości biurowych. W 2023 r. ma zostać oddany do użytku 25- piętrowy budynek Andersia Silver, o całkowitej powierzchni sięgającej prawie 40 000 mkw.

Czy miasto zdoła utrzymać tak wysoki popyt na powierzchnię biurową? Na ten moment wszystko wskazuje, że tak. Poznań jest nie tylko stolicą województwa i głównym ośrodkiem akademickim regionu, ale również miastem, w którym chętnie rozwijają się firmy z branży energetyki, IT oraz przetwórstwa. Został on doceniony m.in. w czasie konferencji CEE Business Services Summit &Awards 2021, gdzie otrzymał tytuł najdynamiczniej rozwijającego się miasta w Polsce.

Zainteresowanie Poznaniem nie powinno nikogo dziwić z uwagi na kluczowe z punktu widzenia inwestycyjnego czynniki. Mnogość uczelni wyższych, które w ostatnim roku akademickim ukończyło około 25.000 absolwentów, gwarantują stały dostęp do wykwalifikowanej kadry. W samym sektorze usług BSS zatrudnienie znalazło blisko 22.000 osób, a miasto  realizuje kolejne inicjatywy podnoszące jakość życia, czym przyciąga następne firmy – podsumowuje Janusz Garstka.


0.0
Napisz pierwszy komentarz