Proton Office

Trwa budowa pierwszych biurowców ECO City Katowice. Będą gotowe w 2023 r.

|
Eco City Katowice, źródło: materiały prasowe
Eco City Katowice, źródło: materiały prasowe
Aktualnie realizowana jest inwestycja dotycząca budynków ECO1 oraz ECO2. Docelowo kompleks ma objąć 4 biurowce powstałe zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz ekologicznych trendów w budownictwie.

Inwestycja grupy GPP powstaje przy ul. Konduktorskiej w Katowicach. Budowa rozpoczęła się już w 2020 r., a dwa pierwsze budynki mają być oddane do użytku w 2023 r. Kompleks składający się z 4 bliźniaczych biurowców ma objąć 7 kondygnacji naziemnych oraz 2 podziemne, na których znajdzie się parking na 1050 miejsc dla samochodów i rowerów, z całą niezbędną infrastrukturą, do której należą m.in. szatnie i prysznice. ECO City Katowice docelowo ma mieć powierzchnię 34 400 mkw. Będą to powierzchnie biurowe i coworkingowe, na parterze natomiast znajdą się lokale usługowe. Projekt został stworzony przez pracownię Studio PA NOVA, a komercjalizacją budynków zajmie się firma  Cushman & Wakefield.

 

Czym wyróżniają się katowickie biurowce?

ECO City Katowice to innowacyjna inwestycja, stawiająca na zrównoważone, ekologiczne budownictwo. Zaproponowano w niej szereg nowoczesnych rozwiązań, takich jak pozyskiwanie części energii ze słońca czy stworzenie dużego, zielonego dziedzińca do dyspozycji pracowników (ECO Square). Niespotykanym dotąd rozwiązaniem jest natomiast pomysł stworzenia zewnętrznych stanowisk pracy, które będą stanowiły alternatywę dla tradycyjnej przestrzeni biurowej. Pracownicy będą mogli samodzielnie zdecydować, gdzie wolą pracować – w budynku, czy na zewnątrz.

– W ECO City Katowice chcemy utrzymać dotychczasowy trend przy wykorzystaniu wdrożonych i sprawdzonych na przestrzeni ostatnich 10 lat rozwiązań takich jak: pozyskiwanie części energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych; energooszczędne windy zapewniające odzysk energii elektrycznej; pozyskiwanie naturalnego chłodu z otoczenia (freecooling); system okienno-fasadowy z wysoką izolacyjnością termiczną; wykorzystywanie gazowych pomp ciepła w celu pokrycia szczytowego zapotrzebowania na chłód oraz w pełni zintegrowany system zarządzania budynkiem – tłumaczy Janusz Mitręga pełniący funkcję prezesa zarządu Eco City Katowice. Zwraca on również uwagę na znaczenie zielonej strefy ECO Square.

–  ECO SQUARE to symboliczne odwołanie się do ochrony i wspierania natury w przestrzeni miejskiej. Dzięki dominacji ruchu pieszego, starannie zaprojektowanej zieleni i elementom małej architektury przestrzeń ta będzie sprzyjać integracji, stanie się miejscem codziennych spotkań i rekreacji oraz spędzania wolnego czasu – ocenia.


0.0
Napisz pierwszy komentarz