Proton Office

Wschodzące gwiazdy BPO

|
Raport firmy Colliers International wskazuje na rynki z rosnącym potencjałem w kontekście sektora BPO/SSC w Polsce.

Raport firmy Colliers International ukazał się w formie mapy, na której zaprezentowanych zostało dziesięć polskich miast, które, poza głównymi centrami BPO w naszym kraju, wykazują duży potencjał w tym sektorze.

Paul Blackman, Dyrektor w dziale powierzchni biurowych w Colliers International specjalizujący się w obsłudze najemców z sektora BPO/SSC komentuje publikację: Powszechnie znane na polskim rynku zagłębia BPO to na przykład Kraków, Wrocław, Trójmiasto czy region Poznania. W naszym raporcie z 2012 roku „BPO pod mikroskopem” omówiono szczegółowo 8 lokalizacji będących liderami w tym sektorze. Jednakże, w ostatnim czasie klienci zaczęli wykazywać zainteresowanie mniej popularnymi lokalizacjami, takimi jak Lublin, Kielce, Toruń czyn Olsztyn. Nasza najnowsza mapa „Rising Stars 2013: 10 upcoming BPO/SSC locations” jest analizą rynku biurowego oraz sytuacji demograficznej w 10 polskich miastach,  które mają ogromny potencjał do rozwoju w tym kierunku w ciągu najbliższych lat. Raport w formie infografiki przedstawia podaż powierzchni biurowej w wymienionych lokalizacjach, obowiązujące stawki czynszu oraz wskaźnik powierzchni niewynajętej. Mapa prezentuje również liczbę uczelni wyższych oraz studentów, poziom bezrobocia jak również średni poziom płac.

Raport informuje, że stawki czynszów w wymienionych lokalizacjach mogą być nawet 50% niższe niż na głównych rynkach biurowych. Dodatkowo, podaż powierzchni biurowych w omawianych miastach jest obecnie stosunkowo niska, lecz planowany jest jej wzrost w najbliższej przyszłości, szczególnie w Lublinie, Kielcach i Olsztynie.

Na omawianych rynkach obecne są już niektóre firmy z sektora BPO, głównie z branży IT, call center oraz usług finansowych.

Raport wysuwa wniosek, iż „wschodzące gwiazdy” na pewno nie zdominują obecnych liderów, lecz zdecydowanie zyskają na wartości, gdyż sektor BPO poszukuje lokalizacji oferujących m.in. lepsze warunki finansowe i wykształconą kadrę.

Raport w wersji PDF znajduje się poniżej

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz