Giant

Warszawa podsumowana

|
Warsaw Spire
Warsaw Spire
Warsaw Research Forum opublikował dane dotyczące rynku powierzchni biurowych w Warszawie w czwartym kwartale 2012 r.

W skład Warsaw Research Forum wchodzi siedem największych firm doradczych z rynku nieruchomości: CBRE, Colliers International, Cushman&Wakefield, DTZ, Jones Lang LaSalle, Knight Frank i Savills. Opublikowali one dane podsumowujące czwarty kwartał 2012 r. na stołecznym rynku nieruchomości biurowych.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku na warszawskim rynku pojawiło się 11 nowych biurowców o łącznej powierzchni 120 000 mkw. Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy wynoszą obecnie 3 859 000 mkw. Green Corner (24 500 mkw) i Business Garden (22 000 mkw) to największe oddane do użytku obiekty.

Wskaźnik pustostanu wyniósł 8,8%, co oznacza wzrost o 0,7% w porównaniu z kwartałem poprzednim. Najwięcej powierzchni wynajęto na Obrzeżach Centrum (28%) oraz w strefie Południowej Górnej (27%). Wolumen transakcji najmu wyniósł 153 000 mkw, przez co całkowity wynik za rok 2012 osiągnął 608 500 mkw, co oznacza wzrost o 6% w stosunku do roku poprzedniego. 68% udziału w transakcjach miały nowe umowy, przy czym ponad połowę stanowiły umowy przednajmu.

Największą transakcją najmu w ostatnim kwartale 2012 r. było podpisanie umowy przednajmu przez firmę Frontex na 14 600 mkw w biurowcu Warsaw Spire, realizowanym przez Ghelamco. Grupa Bank Ochrony Środowiska wynajęła całość biurowca Feniks (8 950 mkw) należącego do firmy Europlan.

Warsaw Research Forum podsumowuje rok 2012 jako bardzo dobry dla stołecznego rynku nieruchomości biurowych. Wskazuje na to ponad dwukrotne zwiększenie podaży nowej powierzchni do poziomu 268 000 mkw. i stosunkowo niewielki wzrost wskaźnika pustostanów. Dzięki wzrostowi wolumenu transakcji można stwierdzić, iż rynek warszawski jest aktywny i jest na nim miejsce dla kolejnych inwestycji i projektów.

Anna Kot, Dyrektor Działu Agencji Biurowej i Reprezentacji Najemców, Jones Lang LaSalle, podsumowuje: W 2013 roku stołeczny rynek zmierzy się z najwyższą od 2000 r. nową podażą  – wynoszącą ok. 320 000 mkw., co oznacza, że całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie przekroczą 4 000 000 mkw. Szacujemy, że poziom popytu w 2013 powinien pozostać na poziomie zbliżonym do tego zanotowanego w roku 2012.  Już teraz 50% powierzchni, która wejdzie na stołeczny rynek w tym roku, jest wynajęte. Warto jednak pamiętać, że rekordowa od lat podaż nie może pozostać bez wpływu na współczynnik powierzchni niewynajętej. Wolnych biur będzie przybywać przede wszystkim w obiektach najstarszych, nie spełniających wszystkich wymagań najemców. Najemcy – w szczególności firmy zajmujące większe powierzchnie biurowe – coraz częściej uważnie analizują wykorzystanie swojej powierzchni biurowej w czasie i koncentrują się na optymalizacji sposobu jej użytkowania. W tym roku przewidujemy zarówno wysoki udział renegocjacji, jak i umów najmu w nowopowstających obiektach, a przeważająca liczba transakcji będzie związana z optymalizacją dotychczasowego sposobu wykorzystania powierzchni.


0.0
Napisz pierwszy komentarz