Przesterzenie biurowe na sprzedaż i wynajem

Rynek nieruchomości to męski świat

|
Polscy pracodawcy niechętnie poruszają temat wysokości oferowanych zarobków, pracownicy również unikają tego tematu. Lukę informacyjną zauważył PropertyTalents, przygotowując pierwszy raport o warunkach zatrudnienia w sektorze nieruchomości komercyjnych.

Rynek nieruchomości komercyjnych zdominowany jest przez mężczyzn. Jedynie 29 proc. zatrudnionych w tym sektorze to kobiety, jak wynika z raportu PropertyTalents Salary Survey 2013. Raport wskazuje również, iż kobiety zatrudnione w tym sektorze są zazwyczaj młodsze od mężczyzn, co przekłada się na mniejsze doświadczenie.

Jak te statystyki przekładają się na pensje? Różnice w płacach wynoszą około 20 proc., jeszcze większa dysproporcja odnotowywana jest w przyznawanych corocznie premiach. Średnio miesięcznie kobiety w sektorze nieruchomości komercyjnych zarabiają 14 879, 35 zł, zaś mężczyźni – 17 911, 72 zł. Średnia premia przyznawana kobietom osiągnęła 45 413, 33 zł, natomiast przeciwna płeć liczyć mogła przeciętnie na 67 526, 79 zł.

Autorzy raportu zwracają uwagę, iż polskie realia nie różnią się tak bardzo od światowych. Według raportu Cornell oraz CREW na temat Kobiet na rynku Nieruchomości Komercyjnych, obejmującego Stany Zjednoczone, udział kobiet w 2010 roku wyniósł 43 proc., co oznacza wzrost w porównaniu z 2007 rokiem o 7 proc. Mimo to, dysproporcja w kontekście pensji i awansów nadal jest duża.

Staż a pensja

Jak natomiast wygląda kwestia lojalności pracowników? Jak wynika z raportu PropertyTalents, większość specjalistów w sektorze nieruchomości komercyjnych nie pozostaje długo u jednego pracodawcy. 48 proc. respondentów może pochwalić się stażem do dwóch lat pracy u obecnego pracodawcy. Najmniej liczną grupą (0,94 proc.) są osoby, które nie zmieniają zatrudnienia przez ponad 16 lat. Mimo takiej rotacji, staż pracy bezpośrednio wiąże się z wysokością zarobków. Pracownicy zatrudnieni przez okres krótszy niż 2 lata otrzymują średnio 15 622 zł/miesiąc, od 6 do 10 lat – 19 119 zł/miesiąc, a pracownicy ze stażem ponad 16 lat – 36 000 zł/miesiąc.

Zadowoleni pracownicy?

U kogo najlepiej pracować? Najwięcej płacą deweloperzy oraz firmy zarządzające aktywami (asset management), u których wynagrodzenia wynoszą średnio dwa razy więcej niż w przypadków firm odpowiedzialnych za zarządzanie nieruchomościami.

Podsumowując, pracownicy sektora nieruchomości komercyjnych wykazują umiarkowane zadowolenie. Najbardziej ukontentowane z pracy są osoby zatrudnione u deweloperów, co zapewne wiąże się z najwyższymi pensjami. Jak wynika z raportu, w tym roku prawie 60 proc. pracowników zostało nagrodzonych premiami, a 36 proc. otrzymało podwyżkę. Co liczy się dla zatrudnionych w omawianym sektorze? Jak się okazuje, nie tylko wynagrodzenie, ale również odpowiedni styl zarządzania, ciekawa ścieżka kariery oraz rozwinięta kultura korporacyjna.

Pełna wersja raportu w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz