112 000 mkw. biur wynajętych przez JLLS

Green Day we Wrocławiu, nowa siedziba Credit Suisse
Green Day we Wrocławiu, nowa siedziba Credit Suisse
Jones Lang LaSalle może pochwalić się 27-procentowym udziałem w rynku najmu powierzchni biurowej w Polsce w pierwszym kwartale roku.

W I półroczu podpisaliśmy umowy najmu na ponad 112 000 mkw., co stanowi 27proc. udział w rynku wszystkich umów zawartych z udziałem agencji doradczej, a tym samym pozycję lidera wśród firm świadczących usługi pośrednictwa najmu powierzchni biurowej w Polsce. 67 000 mkw. przypadło na Warszawę, a ponad 45 000 mkw. na rynki w największych polskich miastach, poza stolicą – podsumowuje minione sześć miesięcy Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych Jones Lang LaSalle.

Za jakie transakcje odpowiada JLLS? W Warszawie za najważniejsze uznaje się umowy najmu podpisane między innymi przez: Play (przedłużenie i ekspansja, 9570 mkw., Marynarska Business Park), Avanssur (przedłużenie, 4190 mkw., Warsaw Trade Tower), First Data Polska SA (przedłużenie, 3800 mkw., Brama Zachodnia) oraz SMG/KRC Millward Brown (ok. 3600 mkw., Wilanów Office Park).

Wysoki popyt, generowany przede wszystkim przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, odnotowano również poza stolicą. Największą aktywność najemców zaobserwowano w Krakowie i Wrocławiu. W stolicy małopolski sektor BPO/SSC na koniec pierwszego półrocza odpowiadał już za około 50 proc. zasobów biurowych miasta.

Jones Lang LaSalle utrzymał pozycję lidera w głównych aglomeracjach poza Warszawą, wynajmując ponad 45 000 mkw., działając zarówno na rzecz właścicieli i deweloperów, jak i najemców – wiodących polskich i międzynarodowych marek. W analizowanym okresie świadczyliśmy usługi doradcze dla takich firm jak The Bank of New York Mellon i Credit Suisse we Wrocławiu, IBM w Katowicach czy UBS i Cisco w Krakowie – komentuje Julita Spychalska, National Director, Corporate Advisory, Jones Lang LaSalle.

Najbardziej istotnymi transakcjami najmu na rynkach regionalnych odnotowanymi przez JLLS były umowy zawarte przez: Cisco (7000 mkw., Enterprise Park C, Kraków), Credit Suisse (przednajem, 4300 mkw., Green Day, oraz podnajem 3000 mkw. West House 1A, Wrocław), IBM (nowa umowa, 3320 mkw., Centrum Biurowe Francuska, Katowice) oraz UBS (nowa umowa i ekspansja, 5000 mkw., Green Office C, Kraków). Doradca reprezentował również spółkę TriGranit Developement, podczas transakcji najmu 8500 mkw. w Bonarka for Business w Krakowie przez Airline Accounting Center.

W I półroczu udział transakcji najmu zrealizowanych na rynku krakowskim przez Jones Lang LaSalle w całkowitym wolumenie umów podpisanych z pośrednictwem agencji doradczych sięgnął blisko 37 proc. - mówi Rafał Oprocha, Dyrektor oddziału Jones Lang LaSalle w Krakowie. Tak dobry wynik firmy w stolicy Małopolski był możliwy dzięki kombinacji kilku czynników. Przede wszystkim, od lat dostrzegamy i wierzymy w ogromny potencjał rynku biurowego w Krakowie i ogółem miasta jako lokalizacji dla biznesu. Nasze biuro uruchomiliśmy już w 2008 r. i przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko mocną ekspertyzę lokalną, ale również nawiązaliśmy szereg relacji biznesowych, które teraz procentują. Klienci doceniają naszą wiedzę, doświadczenie i znajomość specyfiki rynku biurowego w Małopolsce. Ponadto, połączenie w połowie roku 2011 z zespołem firmy King Sturge wzmocniło naszą obecność w Katowicach, dzięki czemu w ostatnich miesiącach możemy obserwować rosnący wzrost udziału Jones Lang LaSalle w transakcjach zawartych na katowickim rynku nieruchomości biurowych.

Firma odnotowała również wzrost zainteresowania mniejszymi miastami, przede wszystkim wśród najemców z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Dobrym przykładem tego trendu jest umowa najmu podpisana w tym roku przez Itella Information, firmę świadczącą usługi outsourcingu procesów finansowo – księgowych i kadrowo – płacowych, na ponad 3900 mkw. w Marbud Centrum Biurowe w Toruniu, gdzie Jones Lang LaSalle reprezentowało najemcę. Długofalowe plany biznesowe i rekrutacyjne Itelli związane z Toruniem potwierdzają rosnącą roli mniejszych miast jako lokalizacji dla projektów z obszaru usług dla biznesu – informuje Magdalena Reńska, Dyrektor trójmiejskiego oddziału Jones Lang LaSalle.


0.0
Napisz pierwszy komentarz