Giant

Biura dominują rynek

Polscy inwestorzy są coraz bardziej aktywni na rodzimym rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne.

Pierwsza połowa 2013 roku odznaczyła się największą aktywnością rodzimych inwestorów od początku istnienia rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce. Dzięki temu stali się trzecią siłą, ustępując jedynie funduszom z Niemiec i Stanów Zjednoczonych, jak podaje najnowszy raport Cushman & Wakefield – „Marketbeat Polska – Jesień 2013”. Rynek inwestycyjny został zdominowany przez nieruchomości biurowe.

Aktywność we wszystkich sektorach nieruchomości komercyjnych utrzymuje się na wysokim poziomie pomimo wkraczania rynku w nowy cykl, a prognozowane ożywienie gospodarcze w Polsce będzie stopniowo przekładać się na wzrost aktywności najemców. Ze względu na płynność i atrakcyjny poziom cen w porównaniu z wieloma innymi najważniejszymi miastami europejskimi rynek inwestycyjny w Warszawie przyciąga coraz więcej inwestorów – mówi Charles Taylor, Partner Zarządzający polskiego oddziału firmy doradczej Cushman & Wakefield.

Wartość transakcji inwestycyjnych w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku osiągnęła około 1,09 mld euro, co oznacza wzrost o 16 proc. rok do roku. Nieruchomości biurowe odpowiadały za 60 proc. wartości transakcji, wyprzedzając nieruchomości handlowe (23 proc.) i przemysłowo-magazynowe (16 proc.). Polscy inwestorzy zdobyli rekordowy w historii udział w rynku na poziomie 17 proc, nabywając nieruchomości o łącznej wartości około 192 mln euro. Największy udział w ogólnym wolumenie transakcji przypadł inwestorom niemieckim i amerykańskim, odpowiadającym za 50 proc. rynku. Największą transakcją w omawianym okresie była sprzedaż budynków biurowych New City i NC2 przez spółkę ECI za 127 ml euro funduszowi Hines Global REIT.

Polskie podmioty, nabywając nieruchomości o łącznej wartości ok. 192 mln EUR, zdobyły rekordowy, ponad 17-procentowy udział w rynku, zostając trzecią co do wielkości grupą kupujących – komentuje Wojciech Pisz, Dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych z firmy Cushman & Wakefield. Silniejsza pozycja lokalnych inwestorów powinna pozytywnie wpłynąć na stabilność naszego rynku i generować dodatkowy impuls popytowy wśród jego pozostałych uczestników. Jednak trzeba zaznaczyć, że w pierwszej połowie roku wszyscy inwestorzy byli bardzo aktywni. Kolejne miesiące mogą być równie udane. Świadczy o tym duża liczba umów podpisanych w III kw. br. oraz umów przedwstępnych, o łącznej wartości ok. 1,2 mld EUR. Duży popyt oraz wysoka podaż nowych nieruchomości oczekiwana w latach 2014-2015 powinny przyczynić się do wysokiego wolumenu obrotów na polskim rynku inwestycyjnym również w kolejnych latach.

Raport podaje, iż wolumen nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy przekroczył 4 mln mkw., przy czym podaż rośnie szybciej niż absorbcja, co skutkuje większą presją na czynsze. Największą oddaną inwestycją była Konstruktorska Business Center o powierzchni 48 300 mkw., należąca do HB Reavis. Do końca 2015 roku prognozowana jest podaż na poziomie około 500 000 mkw. W Warszawie wzrósł również wolumen transakcji najmu, który wyniósł 339 900 mkw. Największą transakcją w pierwszym półroczu był wynajem przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych powierzchni w kompleksie Ochota Office Park (13.000 mkw.).

W całej Polsce odnotowano wzrost liczby pustostanów. W tym aspekcie wyjątkiem jest Kraków, gdzie wartość powierzchni niewynajętej spadła do poziomu 2,7 proc. Największymi rynkami regionalnym pozostaje stolica Małopolski oraz Wrocław. Najwięcej powierzchni przybyło jednak w Trójmieście (51 000 mkw.). We Wrocławiu warto zwrócić uwagę na projekt Sky Tower, który wzbogacił rynek o 28 000 mkw., z czego 12 000 mkw. zajęły spółki  Grupy Getin.

Na zwiększoną aktywność na rynku najmu wpływ ma poszukiwanie przez najemców sposobów redukcji kosztów operacyjnych oraz wygasanie umów zawartych w latach 2007-2008. Niedługo w stolicy powstaną nowe budynki wysokościowe, takie jak wieża w kompleksie Warsaw Spire firmy Ghelamco (ok. 60 000 mkw.) czy biurowiec Q22 spółki Echo Investment (ok. 50 000 mkw.). Ponieważ podaż powierzchni biurowej w Warszawie rośnie znacznie szybciej, niż jej absorpcja, zwiększa się ilość pustostanów, a to powoduje wzrost presji na stawki czynszowe. W stolicy obserwujemy też, że najemcy częściej podpisują umowy na tańsze lokalizacje poza centrum miasta – wyjaśnia Richard Aboo, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield.

Pełna wersja raportu w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz