Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCOTEX Office Centre logoSpectra Development logoVastint Poland Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTER-BUD logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPodium Investment logoTétris Poland logoKontor logoTorus logoPorto Office A Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoOlivia Business Centre logoINTERBIURO logoCity Space logoFYI Commercial Consulting logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoBusiness House logoVantage Development S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoArchicom logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Niskie czynsze, wysoki poziom pustostanów – Łódź

Green Horizon w Łodzi
Green Horizon w Łodzi
Sektor BPO w Łodzi jest jednym z najważniejszych najemców powierzchni biurowej.

Łódź pod względem ilości mieszkańców jest trzecim największym miastem Polski. Stanowi również jeden z głównych ośrodków przemysłowych i akademickich w kraju. Zgodnie z danymi Colliers International, w mieście znajduje się 232 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego ponad 20 000 mkw. to biura oddane do użytku w 2013 roku.

 

W bieżącym roku największą ukończoną inwestycją był drugi etap projektu Green Horizon, który wzbogacił rynek o 14 000 mkw. powierzchni. Jeszcze w tym roku oddanych zostanie 8000 mkw kolejnej powierzchni.

 

W trakcie pierwszego półrocza 2013 roku popyt na powierzchnie biurowe w Łodzi wyniósł 13 000 mkw., z czego ponad połowa umów dotyczyła ekspansji dotychczasowych najemców. Przeciętna wielkość transakcji wyniosła 998 mkw.

 

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, omawiany okres przyniósł wzrost wolumenu powierzchni niewynajętej. Pod koniec czerwca poziom pustostanów osiągnął poziom 17,9 proc., co przekłada się na 41 000 mkw.

 

Najemcy w Łodzi mogą liczyć na stosunkowo niskie stawki najmu, które oscylują w przedziale od 11,5 do 13,5 euro/mkw/miesiąc za powierzchnię klasy A.

 

Duża baza uczelni wyższych oraz konkurencyjne stawki najmu zachęcają najemców z sektora BPO/SSC. W mieście możemy spotkać siedziby takich firm jak Accenture, Fujitsu Technology Solutions, AB, Atos Origin, Microsoft, Nordea czy SAP.

 

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra