Proton Office

Centrum Warszawy przesunie się na zachód

Rozwój nowych inwestycji biurowych w stolicy nabiera tempa. Obecnie w budowie jest około 670 tysięcy mkw. biur.

Obecnie w budowie w Warszawie pozostaje 672 000 mkw. powierzchni biurowej w ramach 47 projektów, jak wynika z danych Savills. Eksperci z firmy przewidują, iż skutkować to będzie przesunięciem centrum miasta na zachód, w stronę ulicy Towarowej i Ronda Daszyńskiego, to znaczy lokalizacji szczególnie zyskujących na popularności wśród deweloperów.

 

Tempo rozwoju nowych inwestycji przyspiesza. Rynek biurowy może wzrosnąć do ponad pięciu milionów m kw. do końca 2016 roku, co stanowi wzrost o milion mkw. w ciągu zaledwie trzech lat. Sentyment wśród deweloperów jest wciąż wysoki, a ponad połowa projektów jest budowana spekulacyjnie – komentuje Tomasz Buras, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych Savills.

 

Jak podaje Savills, w bieżącym roku podaż powierzchni biurowej w Warszawie przekroczy 300 000 mkw. Między styczniem a wrześniem popyt ukształtował się na poziomie 518 000 mkw., przy czynszach oscylujących od 22 do 23 euro/mkw./miesiąc. W samym trzecim kwartale wynajęto 184 600 mkw., co stanowi drugi najlepszy kwartalny wynik od 2005 roku. Jak prognozują analitycy Savills, pod koniec roku możemy liczyć na kolejny rekord i około 650 000 mkw. wynajętej powierzchni. Przedłużenia umów najmu odpowiadają za 30 proc. popytu, generowanego głównie przez nowe umowy, ekspansję i konsolidacje. Przeważa popyt ze strony firm już działających w kraju, gdyż liczba nowych przedsiębiorstw, dopiero wchodzących na warszawski rynek, jest niższa niż kilka lat temu. Na koniec 2013 roku poziom pustostanów powinien ukształtować się na poziomie około 10,1 proc.

 

W związku z rosnącą aktywnością ze strony dużych najemców poszukujących ponad 10 000 mkw. powierzchni biurowej, możemy oczekiwać, że wkrótce na rynku zostaną podpisane dłuższe umowy najmu, nawet na okres ponad 10 lat – zauważa Dorota Ejsmont, associate director w Dziale Powierzchni Biurowych.

 

W przyszłym roku podaż powierzchni biurowej osiągnie ponad 342 400 mkw. w ponad 28 inwestycjach. Jak informuje Savills, mimo wysokiego popytu, poziom pustostanów wzrośnie do 11,6 proc. w 2014 roku i 12,4 proc. w 2015 roku.

 

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz