Giant

Ponad 300 tysięcy mkw. biur w Poznaniu

Malta House w Poznaniu
Malta House w Poznaniu
Trzeci kwartał bieżącego roku na rynku biurowym w Poznaniu charakteryzował się elastycznymi opcjami najmu i rosnącym udziałem firm z sektora BPO w strukturze popytu.

Poznań to jeden z najsilniejszych ośrodków gospodarczych w Polsce. Stolica Wielkopolski jest od kilku lat jedną z najchętniej wybieranych lokalizacji dla inwestycji zagranicznych, nie tylko z branży produkcyjnej, ale i z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, ze względu na m.in. dobrze rozwiniętą infrastrukturę transportową oraz dostęp do wykształconych kadr. A napływ inwestycji zagranicznych w połączeniu z bardzo aktywną grupą lokalnych przedsiębiorców przyczyniają się do rozwoju rynku powierzchni biurowych w Poznaniu – mówi Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, Jones Lang LaSalle.

 

Podaż

 

W trzecim kwartale 2013 roku, analizowanym przez Jones Lang LaSalle, zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy Wielkopolski zwiększyły się o 14 700 mkw, oddanych w ramach projektu Malta House. Przełożyło się to na przekroczenie przez Poznań granicy 300 000 mkw. nowoczesnej powierzchni (łącznie 310 150 mkw.). Dzięki temu miasto plasuje się na piątym miejscu ogółem w Polsce i czwartym wśród rynków regionalnych w kontekście ilości nowoczesnej powierzchni biurowej. Od początku roku na poznański rynek oddano łącznie 17 100 mkw. W budowie pozostaje kolejnych 57 000 mkw., z czego 10 300 mkw. ma zostać ukończonych jeszcze w tym roku. Większa podaż przewidywana jest na 2015 rok, kiedy to rynek zasili ponad 41 000 mkw. w ramach pierwszej fazy Business Garden Poznań. Rynek w Poznaniu ulega ponadto stopniowej decentralizacji, gdyż projekty powstają nie tylko w ścisłym centrum, lecz również w zachodniej i wschodniej części.

 

Popyt

 

W analizowanym okresie popyt w Poznaniu osiągnął poziom około 9500 mkw, z czego nowe umowy odpowiadały za 8400 mkw. Wśród największym umów w trzecim kwartale można wymienić: Newell Rubbermail (nowa umowa, 1 925 mkw. Andersia Business Center), Ciber (rozszerzenie, 1 690 mkw. Malta House) oraz DFDS Poznań (nowa umowa, 1 600 mkw., Globis). Największą umową od początku roku była transakcja pre-let 3 140 mkw. w Malta House, podpisana przez Franklin Templeton. Łącznie od stycznia w Poznaniu wynajęto 28 600 mkw.

 

Poznań jest atrakcyjnym miastem do realizacji obiektów biurowych. Obserwujemy rosnącą liczbę potencjalnych najemców, przede wszystkim z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Jak wynika z danych ABSL firmy z tej branży zatrudniają w mieście już ponad 6 000 specjalistów, a liczba ta rośnie w tempie 20-30 proc. rocznie – o 5-10 pkt procentowych szybciej niż średnio w kraju. Warto zauważyć, że wzrost popytu na powierzchnie biurowe jest wynikiem napływu nowych inwestycji, ale także rozwoju już istniejących w mieście centrów. Przykładem może być firma Ciber, która początkowo wynajęła w naszym biurowcu Malta House 1000 mkw., lecz ze względu na dynamiczny rozwój powierzchnia ta została zwiększona o 690 mkw. Klienci w Poznaniu poszukują wysokiej jakości, ekonomicznych biurowców w atrakcyjnych lokalizacjach, które będą w stanie szybko sprostać zmieniającym się potrzebom firmy – komentuje Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland.

 

Warto zwrócić uwagę, iż wskaźnik pustostanów w Poznaniu jest jednym z najwyższych wśród polskich miast. Pod koniec trzeciego kwartału 2013 roku wyniósł 14,3 proc., a w perspektywie nowej podaży w latach 2014-2015 może doprowadzić do jego dalszego wzrostu.

Za najlepsze powierzchnie biurowe w Poznaniu trzeba zapłacić od 14 do 15 euro/mkw/miesiąc.

 

Poznański rynek biurowy cechuje duża różnorodność – najemcy mają do wyboru szereg ciekawych, dobrze zlokalizowanych opcji najmu w zależności od potrzeb i skali działalności - podsumowuje Jakub Sylwestrowicz. Stolica Wielkopolski oferuje zarówno duże, elastyczne przestrzenie biurowe z opcją ekspansji, dostosowane do potrzeb zagranicznych inwestorów, jak i mniejsze moduły, odpowiednie dla lokalnych przedsiębiorców. Motorem rozwoju rynku biurowego w Poznaniu są nadal firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, zarówno nowe podmioty wchodzące na rynek (DFDS, Propex Global Company), jak również firmy już działające, rozszerzające skalę działalności (Franklin Templeton). Co ciekawe, o firmy z tego sektora skutecznie potrafią zawalczyć również budynki z nieco wyższymi stawkami wyjściowymi, zlokalizowane bliżej administracyjnego centrum Poznania. Z jednej strony, aktywna i elastyczna postawa deweloperów, a z drugiej, duże znaczenie dogodnej lokalizacji jako jednego z głównych kryteriów wyboru biura dla niektórych inwestorów sprawiają, że również opcje z segmentu premium stopniowo się wynajmują – dodaje.


0.0
Napisz pierwszy komentarz