Proton Office

Niewielki popyt i podaż w Bydgoszczy

Biurowiec Jagiellońska 21  w Bydgoszczy
Biurowiec Jagiellońska 21 w Bydgoszczy
W pierwszej połowie bieżącego roku podaż powierzchni biurowej w Bydgoszczy pozostała właściwie bez zmian w porównaniu do końca 2012 roku.

Bydgoszcz zlokalizowana jest w odległości 270 km od stolicy. Stopa bezrobocia w mieście jest niższa od krajowej i wynosi 9,1 proc. W tym największym mieście województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się 8 uczelni wyższych.

 

W pierwszej połowie 2013 roku w Bydgoszczy oddano do użytku 1500 mkw. powierzchni biurowej w ramach dwóch projektów, jak podaje Colliers International. Oznacza to, iż całkowite zasoby biurowe w mieście osiągnęły poziom 44 000 mkw.

 

Pod koniec czerwca w budowie pozostawało około 4200 mkw. powierzchni. W planach jest realizacja projektów o łącznej powierzchni 48 000 mkw., lecz ich budowa powiązana jest bezpośrednio z pozyskaniem kluczowych najemców.

 

Bydgoszcz charakteryzuje się niewielką dynamiką popytu. Jak twierdzą eksperci, wynika to bezpośrednio z ograniczonej dostępności do wysokiej jakości powierzchni biurowych. Wraz z dostarczeniem na rynek nowych projektów biurowych powinna wzrosnąć aktywność zarówno nowych firm, jak i dotychczasowych najemców. Za mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w Bydgoszczy trzeba zapłacić między 6,5 a 9,5 euro/miesiąc.

 

Firmami z sektora BPO, które zdecydowały się na najem powierzchni w Bydgoszczy są m.in. Contact Center, Mobica, Poczta Polska oraz Teleplan.

 

Obecnie w budowie jest m.in. inwestycja biurowa przy ul. Mostowej, w której powierzchnie wynajęła firma ING Bank Śląski. Modernizację przechodzi natomiast kamienica na rogu ulic Dworcowej i Królowej Jadwigi. Wśród istniejących inwestycji biurowych wymienić można biurowiec Jagiellońska 21 oraz Danhaus.

 

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz