Proton Office

Grunty inwestycyjne pod biurowce w Krakowie mają potencjał?

Zainteresowanie gruntami inwestycyjnymi pod nieruchomości komercyjne w największych miastach regionalnych jest stabilne.

Rzeczoznawcy Emmerson Evaluation przeanalizowali rynek gruntów inwestycyjnych w najlepiej rozwijających się polskich miastach poza Warszawą. Jakie są główne wnioski raportu? Rośnie popyt na nieruchomości pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, natomiast stabilne jest zainteresowanie gruntami pod inwestycje komercyjne usługowe (biurowe i handlowe).

 

Analizie poddane zostały ceny transakcyjne gruntów inwestycyjnych, które w ubiegłym roku były przedmiotem sprzedaży w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście. Aby ocenić popyt na rynku gruntów inwestycyjnych, najpierw trzeba wziąć pod uwagę aktualną i przyszłą koniunkturę gospodarczą, do tego ocenić w perspektywie długoterminowej prognozy popytu na nowe lokale mieszkalne czy na najem powierzchni biurowych i handlowych – wyjaśnia Robert Korczyński, Dyrektor Zespołu Wycen Komercyjnych Emmerson Evaluation.

 

W 2013 r. grunty inwestycyjne o największej wartości nabyli inwestorzy we Wrocławiu (215 mln zł) i Krakowie (208 mln zł). W Trójmieście wydano 182 mln zł, a w Poznaniu – 144 mln zł. Największy udział w ogólnej wartości we wszystkich miastach miały nieruchomości pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Grunty pod zabudowę komercyjną usługową odpowiadały za 24 proc. wartości transakcji w Krakowie, 21 proc. we Wrocławiu, 39 proc. w Poznaniu i 40 proc. w Trójmieście. Oznacza to, że w ubiegłym roku inwestycje w nieruchomości pod zabudowę innego typu niż mieszkalna wielorodzinna stanowiły stosunkowo niewielką część transakcji. Potencjał mogą mieć grunty pod zabudowę biurową w Krakowie, gdzie jest obecnie niski wskaźnik pustostanów powierzchni biurowej. Wszystko zależy od tempa absorpcji przez rynek realizowanych obecnie wielu nowych projektów biurowych – zaznacza Korczyński.

 

Pełny raport w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: Emmerson
Napisz pierwszy komentarz