Bałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoArchicom logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoVastint Poland Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoPorto Office A Sp. z o.o. logoKontor logoTorus logoINTERBIURO logoHAVRE Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoBusiness House logoTétris Poland logoPodium Investment logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoUNIMOR Development S.A. logoVantage Development S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoSpectra Development logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCity Space logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoFYI Commercial Consulting logoARTSERVIS sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

EKO Czy państwo powinno dodatkowo opodatkować nieruchomości nieefektywne energetycznie?

|
Między innymi na to pytanie odpowiadali przedstawiciele branży budowlanej w badaniu dotyczącym perspektyw rozwoju budownictwa energooszczędnego w Polsce.

Jakie są bariery rozwoju budownictwa energooszczędnego, czy Polska jest gotowa na wejście w życie odnoszącej się do niego dyrektywy unijnej i czy państwo powinno dodatkowo opodatkować nieruchomości nieefektywne energetycznie - na te i inne pytania odpowiadali przedstawiciele branży budowlanej w badaniu dotyczącym perspektyw rozwoju budownictwa energooszczędnego w Polsce zainicjowanego przez Go4Energy.

 

W badaniu wzięli udział deweloperzy, architekci oraz generalni wykonawcy. Pretekstem do jego przeprowadzenia był fakt, że już za nieco ponad 5 lat - w 2020 roku, wchodzi w życie dyrektywa UE, która określa, że wszystkie nowo powstałe budynki powinny spełniać wymogi energooszczędności. Zapytani o opinię przedstawiciele branży budowlanej w przeważającej większości uważają, że zmiany te będą dla branży korzystne. Jak wynika z raportu Go4Energy tego zdania jest aż 70 proc. badanych. Za niekorzystną uznało tę zmianę nieco ponad 20 proc. ankietowanych.

 

Branża wiąże spore nadzieje z wejściem w życie unijnej dyrektywy, jednak jej przedstawiciele uważają, że nasz kraj nie jest dobrze do niej przygotowany. Tak uważa 74 proc. badanych. Pozytywnie poziom przygotowania Polski ocenił jedynie co piąty ankietowany. Negatywnie oceniono pracę władz w tym zakresie. W związku z tym również opinie dotyczące tego, czy Polska zdąży się przygotować na wejście zaproponowanych zmian były podzielone.

 

Z przeprowadzonego badania wynika, że najważniejszą barierą dla rozwoju budownictwa energooszczędnego jest brak wystarczających zachęt finansowych ze strony państwa oraz niska dostępność dopłat. Dopłaty uznało za ważne bądź bardzo ważne 93 proc. respondentów. Podkreślali oni również konieczność edukacji rynku oraz stworzenia obiektów pokazowych, które dostarczyłyby informacji o tym, jak wygląda budynek prawie zeroenergetyczny, jego eksploatacja oraz jak funkcjonują w nim użytkownicy.

 

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra