Giant

Największe projekty biurowe pierwszego kwartału

|
I etap Parku Rozwoju w Warszawie
Atrium 1 w Warszawie
W pierwszym kwartale br. w Warszawie przybyło 85 000 mkw. powierzchni biurowych, natomiast na sześciu największych rynkach regionalnych ukończono ok. 59 600 mkw.

W Warszawie utrzymuje się wysoka aktywność deweloperów biurowych. W mieście jest już 4,21 mln mkw. biur, a ok. 612 000 mkw. wciąż pozostaje w budowie. Jak informuje Knight Frank w swoim najnowszym raporcie podsumowującym rynek nieruchomości komercyjnych w pierwszym kwartale 2014 r., bez najemców pozostaje 13,6 proc. ogólnego wolumenu powierzchni biurowych, czyli 478 000 mkw. Warto przy tym zwrócić uwagę, że po raz pierwszy od połowy 2012 r. wskaźnik pustostanów był wyższy w Centralnym Obszarze Biznesu (13,7 proc.) niż w lokalizacjach pozacentralnych (13,5 proc.). Mimo rosnącego wolumenu powierzchni niewynajętych, deweloperzy przygotowują kolejne projekty. Na etapie planowania pozostaje ok. 320 000 mkw. powierzchni biurowej w ramach 22 projektów, na których realizację już uzyskano prawomocne pozwolenia na budowę.

 

Nowe punkty na mapie Warszawy

 

Pierwszy kwartał 2014 r. oznaczał dla Warszawy ukończenie 10 nowych projektów biurowych o łącznej powierzchni 85 000 mkw., jak podaje Knight Frank. W tym okresie najwięcej biurowców powstało na terenie Centralnego Obszaru Biznesu. Ich łączna powierzchnia wyniosła 31 000 mkw. Nowe inwestycje cieszyły się dużym zainteresowaniem – pod koniec pierwszego kwartału ukończone na terenie Warszawy budynki były skomercjalizowane już w 60 proc.

 

Największym projektem zrealizowanym w analizowanym okresie był pierwszy etap Parku Rozwoju. Nowa inwestycja Echo Investment powstała na Służewcu i oferuje 16 000 mkw. powierzchni. Na terenie Centralnego Obszaru Biznesu oddano do użytku biurowiec firmy Skanska – Atrium 1. W jego ramach na najemców czeka 15 700 mkw. powierzchni. Innym dużym zakończonym projektem był budynek B w kompleksie Gdański Business Center I. Ten dysponujący 15 000 mkw. powierzchni obiekt wyrósł na Żoliborzu i należy do HB Reavis. Na uwagę zasługuje również Bolero Office Point o powierzchni 11 300 mkw., zrealizowany przez Real Management przy Al. Jerozolimskich. W jego bliskim sąsiedztwie ukończono także The Park Warsaw B2, oferujący 10 050 mkw. powierzchni. Inwestorem tego projektu jest AIG/Lincoln Polska. Na terenie Centralnego Obszaru Biznesu do dyspozycji najemców oddano również: Powiśle Park (6800 mkw., Mazowiecka Spółka Gazownictwa), Grzybowski Square (4000 mkw., Tacit Development) oraz Foksal City (2540 mkw., PHN).

 

W tracie budowy w stolicy pozostaje ok. 612 000 mkw. powierzchni biurowych, z czego większość powstaje poza centrum miasta (420 000 mkw.). Dużym zainteresowaniem deweloperów cieszy się Służewiec Przemysłowy, gdzie obecnie rośnie ok. 137 000 mkw. biur. Na uwagę zasługują również projekty poddawane gruntownej modernizacji, takie jak położone w COB Ethos, Moniuszki Tower oraz Spektrum Tower.

 

Optymistycznie na rynkach regionalnych

 

W pierwszym kwartale 2014 r. na sześciu największych biurowych rynkach regionalnych w kraju - Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi, Poznaniu i Katowicach – ukończono budowę ok. 59 600 mkw. nowej powierzchni biurowej. Na największych regionalnych rynkach biurowych utrzymują się optymistyczne nastroje. Wysoka dynamika podaży oraz znaczna ilość powierzchni biurowej w budowie odzwierciedlają dużą aktywność deweloperów. Mimo to, dzięki niesłabnącemu popytowi na większości rynków zaobserwowano spadek współczynnika powierzchni niewynajętej – komentuje sytuację na rynkach regionalnych Agata Holak, Konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

 

Deweloperzy najbardziej aktywni byli w Trójmieście. W pierwszym kwartale ukończono tu kilka dużych projektów: zrealizowanego przez firmę Hines biurowca Neptun (15 300 mkw.), Euro Office Park C (7000 mkw.) firmy EuroStyl (w całości wynajęty przez Bank BPH, przez co przemianowany na BPH Office Park) oraz Amber Tower (2500 mkw.), wybudowanego przez Domotel. Drugie miejsce pod względem wolumenu nowej podaży zajął Wrocław, gdzie oddano do użytku 18 900 mkw. powierzchni biurowej. Największym ukończonym projektem w stolicy Dolnego Śląska był Green Day, oferujący15 900 mkw. Obiekt należy do Skanska.

 

Niższy wolumen nowej podaży w pierwszych trzech miesiącach br. odnotowano w Katowicach i Krakowie. Ukończono tu odpowiednio 9000 mkw. i 6800 mkw. Największymi zakończony projektami w tych lokalizacjach były I etap należącego do Echo Investment A4 Business Park w Katowicach (9000 mkw.) oraz biurowiec Pascal (5300 mkw.), zrealizowany przez GTC w stolicy Małopolski.

 

W omawianym okresie nie ukończono żadnych nowych projektów w Łodzi i Poznaniu.

 

Od połowy 2013 roku obserwowany jest duży wzrost aktywności deweloperów na rynkach regionalnych. Poziom podaży na etapie budowy jest obecnie o blisko 30 proc. wyższy niż odnotowywany przeciętnie w ciągu ostatnich trzech lat – podkreśla Agata Holak. Największy wolumen powierzchni w budowie zanotowano na najbardziej rozwiniętych rynkach, tj. w Krakowie (122 000 mkw.) i we Wrocławiu (91 300 mkw.). Na szczególną uwagę zasługuje również aktywność deweloperów w Poznaniu i Katowicach. Powstaje tam odpowiednio 67 700 mkw. i 52 100 mkw., co jest równe 26 proc. i 24 proc. istniejących zasobów – dodaje.

 

Pełna wersja raportu Knight Frank w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: Knight Frank
Napisz pierwszy komentarz