Giant

Polska nadal liderem w regionie

Według najnowszego badania atrakcyjności inwestycyjnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Polska pozostaje na najwyższym stopniu podium.

Polska utrzymała się na pozycji lidera w badaniu atrakcyjności inwestycyjnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej, po raz pierwszy wywalczonej w 2013 r. Wcześniej na pierwszym miejscu przez kilka lat utrzymywała się Republika Czeska.

 

Tegoroczne badanie zostało zorganizowane już po raz dziewiąty przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska) oraz piętnaście innych niemieckich izb bilateralnych regionu. Czechy prowadziły od 2006 do 2012 r., natomiast Polska wspinała się z pozycji ósmej, na czwartą, by w rezultacie zająć w latach 2010-2012 drugą i, w 2013 r., wyjść na pozycję lidera. Drugie miejsce w 2014 r. zajęły Czechy, a trzecie – Estonia. Na kolejnych pozycjach znalazły się: Słowacja, Słowenia, Łotwa i Litwa.

 

Ranking bazuje na ocenach punktowych w skali od 1 (min.) do 6 (max.). W najnowszej edycji Polska uzyskała 4,09 pkt, co oznacza wzrost w porównaniu do 2013 r., gdy zdobyła 3,99 pkt. Badanie przeprowadzone zostało w lutym i marcu br. wśród 1435 przedsiębiorstw z kapitałem niemieckim, które prowadzą inwestycje na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Podczas badania zapytano ankietowanych o ocenę decyzji lokalizacji inwestycji: „Czy zainwestowaliby Państwo ponownie w kraju lokalizacji firmy?”. 94 proc. respondentów odpowiedziało pozytywnie w przypadku Polski. Taki sam wynik uzyskała Estonia, natomiast Litwa – 90 proc., a Czechy – 88 proc.

 

Atrakcyjność inwestycyjna została przez niemieckich inwestorów oceniona w oparciu o 21 czynników. W przypadku Polski największą krytykę w 2014 r. wzbudziły: system i instytucje podatkowe, administracja publiczna oraz niewielka przejrzystość przetargów publicznych. Pozytywnie natomiast oceniono kondycję polskiej gospodarki.

 

Pełna wersja badania w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz