Giant

Droższe czynsze w budynkach biurowych

|
Z najnowszego raportu Savills analizującego europejskie rynki powierzchni biurowych wynika, że w pierwszej połowie 2014 r. czynsze w najlepszych budynkach biurowych wzrosły średnio o 4 proc. w porównaniu ze spadkiem o 0,6 proc. odnotowanym w pierwszej połowie 2013 r.

Czynsze w pozostałych budynkach biurowych odnotowały wzrost o 2,4 proc. - największy w ciągu ostatnich pięciu kwartałów.

 

Silny wzrost czynszów wskazuje, że poprawiająca się sytuacja gospodarcza ma odzwierciedlenie we wzroście popytu na powierzchnie biurowe klasy A przy jednoczesnej niewystarczającej podaży tego typu obiektów. Ogólny wzrost czynszów był dodatni na rynkach stanowiących niespełna trzy czwarte badanej grupy, wśród nich Dublin i londyńska dzielnica City, osiągnęły najwyższe wzrosty, odpowiednio na poziomie 33 proc. i 27 proc. - wyjaśnia Julia Maurer, analityk Europejskiego Działu Badań Rynkowych Savills.

 

Eksperci Savillis przewidują, że w tym roku czynsze w budynkach zlokalizowanych w centralnych obszarach biznesu w Europie nadal będą rosnąć, osiągając poziom 3,4 proc. Dublin i londyńskie dzielnice City i West End nadal będą napędzać ten wzrost, podobnie jak Monachium, gdzie mamy do czynienia ze stabilnym popytem i ograniczeniem podaży budynków klasy A - uważa Julia Maurer.

 

Badanie Savills objęło miasta, takie jak: Amsterdam, Ateny, Belgrad, Berlin, Bruksela, Kolonia, Dublin, Dusseldorf, Frankfurt, Hamburg, Helsinki, Lizbona, Londyn City, Londyn West End, Madryt, Menczester, Mediolan, Monachium, Oslo, Paryż, Sztokholm, Wiedeń, Warszawa.

 

Savills świadczy usługi w branży obrotu nieruchomościami. Spółka jest notowana na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych i posiada międzynarodową sieć ponad 600 biur i przedstawicielstw w obu Amerykach, Wielkiej Brytanii, Europie, Afryce, regionie Azji i Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie. Firma oferuje szeroki zakres specjalistycznych usług doradczych, zarządczych i transakcyjnych klientom na całym świecie.

 

Pełny raport w języku angielskim znajduje się poniżej.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz