Proton Office

Więcej biur, mniej sklepów

Rondo 1
Rondo 1
Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w pierwszym półroczu 2014 r. była o ponad 25 proc. wyższa niż przed rokiem. Najlepsze wyniki notuje się w segmencie powierzchni biurowych, zarówno pod względem inwestycji, jak i nowych powierzchni.

W I półroczu zawarto transakcje inwestycyjne o łącznej wartości 1,4 mld euro. To o 27 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Do końca roku wartość transakcji może sięgnąć 3 mld euro – ocenia Charles Taylor, partner zarządzający Cushman & Wakefield w Polsce. – Widzimy przesunięcie kapitału w kierunku segmentu biurowego – trafia tu ponad połowa kapitału. Segment handlowy rynku inwestycyjnego osiągnął niższy poziom w porównaniu z ubiegłym rokiem.

 

Ponad 51 proc. zainwestowanych środków została przeznaczona na powierzchnie biurowe, podczas gdy jeszcze w roku poprzednim najwięcej inwestowano w obiekty handlowe.

 

Ożywienie wśród inwestorów jest wynikiem dobrej sytuacji gospodarczej w Polsce, prognoz wzrostu gospodarczego powyżej 3 proc., niskiej inflacji i stóp procentowych. Ponadto maleje bezrobocie, dzięki czemu rośnie konsumpcja prywatna, napędzająca obroty przedsiębiorstw.

 

Polska nadal jest liderem wśród rynków Europy Środkowo-Wschodniej pod względem atrakcyjności dla inwestorów zagranicznych, głównie z Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Staje się również atrakcyjną alternatywą dla bardziej rozwiniętych rynków Europy Zachodniej – przekonuje Taylor. – Inwestorzy szukają okazji, mają sporo kapitału, który gotowi są zainwestować w Europie Centralnej, zwłaszcza w Polsce. Głównym wyzwaniem dla nich jest znalezienie odpowiedniego produktu.

 

W Polsce w drugiej połowie roku wzrosła nie tylko dynamika inwestycji, ale także podaż nowych powierzchni komercyjnych, w tym przede wszystkim biurowych. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. oddano do użytku 292 000 mkw. biur, z czego większość (190 000 mkw.) ulokowano w Warszawie. Eksperci prognozują, że w całym roku 2014 podaż w Warszawie wzrośnie o 330 000 mkw., co będzie stanowiło najlepszy wynik od 14 lat. Ze względu na dużą podaż rośnie w stolicy wskaźnik pustostanów - obecnie wynosi on ok. 13,5 proc. Inna tendencja panuje w miastach regionalnych - tam wskaźnik pustostanów systematycznie maleje.

 

Spośród miast regionalnych, inwestorów przyciągają przede wszystkim te liczące od 100 do 400 tys. mieszkańców. Przybywa w nich zarówno powierzchni biurowych, jak i wielkopowierzchniowych galerii handlowych.

 

Kolejne miesiące będą dla rynku podobne do pierwszych sześciu. Sytuacja makroekonomiczna jest stabilna, gospodarka rośnie – przewiduje Taylor. – Najemcy będą pod presją, by zmieniać siedziby na nowe. Będą im oferowane atrakcyjne warunki najmu, a to z kolei wymusi obniżki stawek czynszu w segmencie biurowym. Będziemy obserwować stały popyt na powierzchnie ze strony sektorów BPO (Business Process Outsourcing) i ICT (Information and Communication Technologies), głównie na rynkach poza Warszawą.

 

Wśród największych transakcji znalazła się sprzedaż biurowca Rondo 1 w Warszawie za ok. 300 mln euro oraz galerii handlowej Poznań City Center za szacowane ponad 200 mln euro.

 

Pełni raport Cishman & Wakefield dostępny poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz