Business House logoForbo Flooring Systems Polska logoOlivia Business Centre logoARTSERVIS sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoKontor logoAluprof S.A. logoVantage Development S.A. logoArchicom logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFYI Commercial Consulting logoSpectra Development logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoCity Space logoINTER-BUD logoCOTEX Office Centre logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoINTERBIURO logoTétris Poland logoTorus logoPorto Office A Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoAgrobex Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoUNIMOR Development S.A. logoPodium Investment logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Dwucyfrowy wzrost czynszów do 2019 r.

Biurowiec Gherkin w Londynie
Biurowiec Gherkin w Londynie
Eksperci Knight Frank przewidują, że w ciągu najbliższych pięciu lat drastycznie wzrosną ceny czynszów powierzchni biurowych w 15 największych metropoliach świata.

Z raportu Global Cities opracowanego przez firmę Knight Frank wynika, że droższe czynsze będą wynikiem rozwoju przedsiębiorstw z branży nowych technologii oraz ożywienia gospodarczego. Działalność deweloperska będzie rozwijała się w nowych dzielnicach, takich jak Nine Elms w Londynie czy Brooklyn w Nowym Jorku.

 

Najwyższe ceny nieruchomości obserwuje się w miastach o największym odsetku pracowników z wiedzą specjalistyczną [„pracownicy wiedzy” z ang. knowledge workers], których obecność przyciąga czołowe korporacje z całego świata. Są to światowe metropolie, w których przewiduje się dwucyfrowy wzrost czynszów na rynkach powierzchni biurowej z uwagi na ogromny popyt przy jednoczesnej ograniczonej podaży nowych powierzchni komercyjnych - mówi James Roberts, dyrektor Działu Badań Rynku Nieruchomości Komercyjnych w Knight Frank. - Nasze prognozy dotyczące wzrostu stawek najmu powierzchni biurowych potwierdzają takie zjawiska jak pogoń za pracownikami wiedzy oraz atrakcyjność firm działających w tych sektorach – prym wiedzie tu San Francisco o przewidywanym wzroście na poziomie 36,2 proc. do 2019 r., będącym skutkiem oddziaływania Doliny Krzemowej – wyjaśnia James Roberts.

 

Zdaniem ekspertów Knight Frank, Europa przeżyje odrodzenie świata nieruchomości biurowych, dzięki czemu do 2019 r. wyraźnie spadnie wskaźnik pustostanów – jego średnia wartość w 10 największych miastach świata (Tokio, Londynie, Hongkongu, Szanghaju, San Francisco, Paryżu, Nowym Jorku, Singapurze, Madrycie i Frankfurcie) obniży się do 7 proc., przy czym w Tokio i Londynie wartość wskaźnika pustostanów spadnie odpowiednio do 3,9 proc. i 4,4 proc. Najniższy spadek odnotują Madryt (8,4 proc.) i Frankfurt - 10 proc.

 

Wzrost światowych metropolii spowoduje, że inwestorzy będą rozglądać się za nowymi obszarami inwestycyjnymi, szukając możliwości rozwoju na rynkach wschodzących. Prawdopodobnie skorzystają na tym dojrzałe rynki Afryki – Kenia, Nairobi, Botswana, RPA i Nigeria.

 

Pełny raport w języku angielskim dostępny poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: Knight Frank
Napisz pierwszy komentarz
mantra