Top Woman in Real Estate

W Warszawie czynsze spadają

Centrum Warszawy
Centrum Warszawy
Wysoka nadpodaż w stolicy Polski może spowodować, że w niektórych lokalizacjach czynsze spadną poniżej 10 euro za mkw.

Rynek warszawski jest wciąż bardzo atrakcyjny dla najemców. Panująca w nim duża nadpodaż wpływa na obniżanie czynszów i taki kierunek będzie utrzymywał się przez kolejne 3-4 lata. Możemy spodziewać się przebijania poziomów, które bardzo dawno nie były notowane na rynku w Warszawie. To zależy od lokalizacji, ale myślę, że w tych najtańszych najemcy mogą już znaleźć biura na pewno poniżej 10 euro za 1 mkw. – mówi Łukasz Jędrychowski, ekspert ds. nieruchomości komercyjnych w Nuvalu Polska.

 

Jędrychowski zwraca uwagę, że rynek biurowy stolicy jest zdecydowanie rynkiem najemcy. Następstwem rosnącej od dwóch lat podaży jest obniżanie stawek czynszowych. To wyjątkowa sytuacja na tle innych europejskich stolic, w których najemcom dużo trudniej jest znaleźć lokal, szczególnie na tak korzystnych warunkach.

 

W tym momencie cena wynajmu metra kwadratowego powierzchni biurowej w centrum miasta kształtuje się na poziomie 22-23 euro. Na niższe stawki najemcy mogą liczyć w okolicy rond Daszyńskiego i ONZ, gdzie powstaje wiele nowych inwestycji, oraz na Służewcu. O nadpodaży, poza spadającymi czynszami, świadczy też wysoki odsetek pustostanów w Warszawie. Obecnie wynosi on ok. 14 proc., podczas gdy średnia w największych miastach w Unii nie przekracza 10 proc.

 

Ten odsetek dynamicznie rósł przez ostatnie dwa lata i będzie jeszcze rósł ze względu na to, że podaż nowych inwestycji jest bardzo duża i cały czas rośnie – podkreśla Jędrychowski – Wiemy, ile biurowców jest planowanych na kolejne trzy lata. Myślę, że najemcy będą mieli bardzo dobre lata na negocjowanie starych umów i szukanie nowych powierzchni w wyższym standardzie za tę samą cenę.

 

Jak podkreśla Jędrychowski, najemcy do tej pory wybierali najczęściej powierzchnie biurowe albo w ścisłym centrum Warszawy, albo na Służewcu. W pierwszej z tych dzielnic chętnie otwierają biura kancelarie i firmy consultingowe, które m.in. ze względów prestiżowych wybierają Śródmieście.

 

Biurowce powstały też na całej długości Alei Jerozolimskich. Dzięki otwarciu drugiej linii metra powstaje nowa dzielnica biznesowa na Woli. Jak zwraca uwagę Jędrychowski, najemcy mogą tam liczyć na czynsze nieznacznie tylko wyższe niż na Służewcu – Ta dzielnica jest dużo bliżej niż Służewiec, jest metro, lepsza komunikacja. Natomiast stawki czynszu są porównywalne bądź tylko nieznacznie wyższe – wyjaśnia.

 

Na koniec ubiegłego roku w Warszawie było ok. 4,4 mln mkw. powierzchni biurowej. W ciągu 12 miesięcy trafiło na rynek ponad 276 tys. mkw., a w budowie jest ponad 786 tys. mkw.

 


0.0
Tagi: Metro
Napisz pierwszy komentarz