Proton Office

Millenialsi są wymagającymi pracownikami

Pokolenie millenialsów, czyli 18–33-latków jest mocno skoncentrowane na pracy. Ważne dla niego są elastyczne warunki zatrudnienia, a jeśli coś idzie nie pomyśli, chętnie zmienia zatrudnienie. Pracodawcom trudno nadążyć za potrzebami tej generacji?

Autorzy raportu przygotowanego przez EY pt. Światowe pokolenia: globalne badanie wyzwań w obszarze równowagi między pracą a życiem osobistym przeanalizowali potrzeby trzech generacji: pokolenia Y, czyli millenialsów (18–33 lat), X (34–49 lat) i tzw. boomersów - osób urodzonych podczas powojennego wyżu demograficznego (50–68 lat). Zdaniem 33 proc. wszystkich badanych i 35 proc. osób z najmłodszej grupy utrzymanie równowagi między życiem osobistym a pracą w ciągu ostatnich 5 lat stało się trudniejsze. Niemal połowa ankietowanych za przyczynę tego wskazuje duży wzrost wydatków, połączony z niewielkim skokiem wynagrodzenia, a także zwiększenie zakresu obowiązków zawodowych. Z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a osobistym największy problem mają obecnie Niemcy (49 proc.) i Japończycy (44 proc.).

 

Tydzień = 40 godzin?

 

Niemal połowa ankietowanych pracuje ponad 40 godzin w tygodniu, zdaniem 40 proc. ilość czasu spędzanego w pracy w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła. Spośród tej grupy ok. 2/3 uznało, że czas pracy zwiększył się o 2-4 godziny tygodniowo, a 1/3, że o 5 lub więcej. Ponad połowa menedżerów w Meksyku (61 proc.), USA (58 proc.), Indiach (55 proc.) i Brazylii (51 proc.) spędza w pracy ponad 40 godzin tygodniowo. Warto zauważyć, że w Chinach ten odsetek wynosi zaledwie 19 proc. Połowa przedstawicieli pokolenia boomersów pracuje ponad 40 godzin tygodniowo, co stanowi większy odsetek niż w wypadku pokolenia X (45 proc.) czy Y (44 proc.).

 

Zmiany na rynku pracy napędza gospodarka

 

Coraz więcej osób na świecie decyzje dotyczące zatrudnienia podejmuje świadomie, na podstawie czynników makroekonomicznych. W ciągu ostatnich 5 lat ok. 1/3 badanych zmieniła pracę z powodu zmian w gospodarce. Wśród nich największą grupę stanowią przedstawiciele millenialsów (37 proc.). Ponad 1/5 ankietowanych zachęciła swojego partnera lub partnerkę do ponownego podjęcia pracy, a 1/4 – do nieodchodzenia z pracy albo do niezmniejszania wymiaru godzinowego. 23 proc. pracowników zadeklarowało, że z powodów związanych z niestabilnością ekonomiczną nie zdecydowało się na kolejne potomstwo, a 20 proc. opóźniło moment rodzicielstwa ze względów ekonomicznych.

 

Powody odejścia z pracy

 

Wśród głównych przyczyn rezygnacji z pracy respondenci wskazywali niski wzrost płac (76 proc.), brak szans na awans (74 proc.), nadgodziny (71 proc.), brak atmosfery sprzyjającej pracy zespołowej (71 proc.), a także przełożonego, który nie godzi się na elastyczne warunki pracy (69 proc.).

 

Na pierwszych trzech miejscach znajdują się elementy związane z wyceną pracy poszczególnych osób. Pracodawcy często nie nadążają za wzrostem kompetencji pracowników – nie potrafią wykorzystać ich doświadczenia i potencjału. Często też pracodawcy tracą kontakt z rynkiem – nie dostrzegają, że pojawiają się atrakcyjne oferty dla ich pracowników od nowych firm na rynku, lub firm, które przyjmują agresywną politykę wynagrodzeniową w celu pozyskania najlepszych pracowników kosztem ich konkurencji. W takiej sytuacji korzystają zatem ci pracodawcy, którzy są najbardziej dynamiczni na zmieniającym się rynku pracy i dobrze znają wartość swoich pracowników – uważa dr Karol Raźniewski, Dyrektor zespołu Human Capital w EY Polska.

 

Na kolejnej pozycji uplasował się „stygmat elastyczności”, czyli omijanie osób, które korzystają z elastycznego czasu pracy przy promocjach i podwyżkach. Pokolenie Y jest bardziej wyczulone na niesprzyjające czynniki i bardziej skłonne do zmiany zatrudnienia. W szczególności zależy im na elastycznych warunkach pracy. Pracodawca nowoczesny to pracodawca, który zapewnia pracownikom pewną swobodę i rozlicza ich z efektów pracy, a nie przywiązania do miejsca pracy – dodaje ekspert EY.

 

Oczekiwania współczesnych kandydatów

 

Osoby z najmłodszej generacji poszukujące pracy największą uwagę zwracają na konkurencyjną płacę i benefity, elastyczne warunki zatrudnienia, a także brak konieczności zbyt częstych nadgodzin. Wszystkie najczęściej wymieniane elementy stanowiące szeroko rozumiany system motywacyjny, który pracodawcom pomaga przyciągnąć wartościowych kandydatów oraz zatrzymać najzdolniejszych pracowników.

 

Wśród najważniejszych czynników wskazywanych przez pracowników pojawiały się również połączenie elastycznego czasu pracy i możliwości awansu, a także współpraca z zespołem i przełożonym umożliwiająca osiąganie osobistych i zawodowych celów.

 

Dla millenialsów ważniejsza niż dla starszych pokoleń jest ponadto możliwość uzyskania płatnego urlopu macierzyńskiego (74 proc.). Co ciekawe, 2/3 ankietowanych zadeklarowało, że byłoby skłonnych do zmiany miejsca pracy albo przeniesienia do innego oddziału firmy, aby być bliżej rodziny. Ten czynnik znalazł się wyżej niż ograniczenie podróży służbowych z noclegiem czy możliwość odpoczynku od służbowych telefonów lub maili.

 

W EY staramy się odpowiadać na zmieniające się potrzeby obecnych i przyszłych pracowników – mówi Anna Woźniak, Menedżer ds. Rekrutacji i Employer Brandingu w EY Polska. – Między innymi dlatego w ramach projektu Workplace of The Future tworzymy w naszych biurach nowy rodzaj przestrzeni, która sprzyja zarówno pracy indywidualnej jak i zespołowej. Sale spotkań ze ścianami pokrytymi warstwą, po której można swobodnie pisać, duże i w pełni wyposażone kuchnie oraz specjalnie przygotowane playroomy to tylko niektóre elementy przestrzeni, którą stworzyliśmy w dużej mierze według pomysłów pracowników – dodaje.

 

O badaniu

 

Badanie EY Światowe pokolenia: globalne badanie wyzwań w obszarze równowagi między pracą a życiem osobistym zostało przeprowadzone na grupie 9699 osób w wieku 18-67 lat, zatrudnionych na pełen etat, mieszkających w ośmiu krajach: Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Chinach, Meksyku, Brazylii, Indiach i Wielkiej Brytanii.

 

Pełen raport w języku angielskim dostępny jest poniżej.

 

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz