ARTSERVIS sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoCOTEX Office Centre logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoArchicom logoCity Space logoINTER-BUD logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoHAVRE Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoDEVCO Sp. z.o.o. logoVantage Development S.A. logoKontor logoFYI Commercial Consulting logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoBusiness House logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoNowy Styl Group logoINTERBIURO logoAluprof S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoSpectra Development logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoTétris Poland logoPorto Office A Sp. z o.o. logoTorus logoPodium Investment logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Kraków miastem biznesu

Rok 2011 potwierdził czołową pozycję stolicy Małopolski wśród największych polskich miast. Kraków, tak jak w latach poprzednich, ustępował pod względem wielkości i dynamiki rozwoju rynku biurowego jedynie Warszawie.

Badania, przeprowadzone przez zespół e-biurowce.pl w pierwszym kwartale br. dotyczyły zarówno preferencji najemców obiektów biurowych - ich wymagań i oczekiwań - jak również możliwości ich spełnienia przez inwestorów budujących nowoczesne obiekty biurowe.

Zawirowania na światowych rynkach gospodarczych w 2011 r.  nie miały aż tak istotnego wpływu na polski rynek biurowy, który zdawał się nie zauważać problemów gospodarek państw dotknietych kryzysem. Kraków, już nie tylko kolebka kultury, ale również miasto biznesu o międzynarodowym charakterze potwierdził swoje duże znaczenie na mapie świata w usługach outsourcingu. Wysoce wykwalifikowana kadra oraz rozwój infrastruktury w 2011 roku stanowiły o dużym potencjale miasta do prowadzenia działalności przez międzynarodowe firmy z sektora BPO, ITO i R&D.

Z analizy przeprowadzonej przez www.e-biurowce.pl  wynika, że w 2011 r. wynajęto rekordową liczbę powierzchni biurowych, ponad 70 tys. m kw. dzięki czemu odnotowano znaczny spadek wskaźnika pustostanów - do poziomu 13 proc. Autorzy raportu „Biurowce w Krakowie – podsumowanie roku 2011” twierdzą, ze stawki czynszu w ur. wahały się na poziomie 13 euro/m kw.

Według prognoz, rok 2012 dla krakowskiego rynku biurowego zapowiada się jako okres stabilizacji. Optymiści przewidują przyrost nowoczesnej powierzchni biurowej oraz ciagle duże zainteresowanie międzynarodowych korporacji wpływających na duży popyt na rynku. Monika Franaszek, Senior Leasing Manager w Grupie Buma, jest natomiast zdania, że podaż nie osiągnie równie wysokiego poziomu, co w ur. prognozując przy tym, że w roku 2012 popyt utrzyma się na podobnym poziomie jak w 2011 r.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu.

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra