Giant

Zagraniczny kapitał dominuje na polskim rynku

Według najnowszego raportu Savills, na globalnym rynku nieruchomości zagraniczni inwestorzy odpowiadali za ponad 98% wszystkich transakcji w pierwszym kwartale 2012 roku.

Zagraniczny kapitał dominował na polskim rynku nieruchomości w pierwszym kwartale 2012 roku, a wartość transakcji wyniosła 728 mln EUR i była o 21% wyższa w stosunku do pierwszego kwartału 2011 roku.

Zagraniczni inwestorzy to głównie inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych, Austrii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Przy udanym początku roku 2012, agencja szacuje, że wartość transakcji pod koniec roku w Polsce osiągnie poziom porównywalny do wartości z 2011 roku, czyli 2.5 mld EUR.

Raport Savills wymienia dwie transakcje na rynku powierzchni biurowych w pierwszym kwartale 2012 roku. Obie w centralnym obszarze biznesu w Warszawie, w związku z tym agencja szacuje, że zainteresowanie inwestorów będzie się głównie koncentrować na stolicy. W sektorze nieruchomości magazynowych odnotowano jedną transakcję inwestycyjną: sprzedaż 10 nieruchomości i  jednej działki pod inwestycję przez Prologis funduszowi Hines Global REIT za około  92.8 mln EUR

Michał Stępień, Starszy Konsultant w zespole badań rynkowych Savills Polska, mówi: Warszawa jest nadal głównym celem inwestorów i oczekujemy, że biura w najlepszych lokalizacjach w stolicy pozostaną najbardziej poszukiwanym produktem na rynku. Spodziewamy się także wzrostu inwestycji w nieruchomości magazynowe, co jest związane ze wzrostem zainteresowania ze strony najemców na tym rynku.

Savills szacuje, że stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych w centralnym obszarze biznesu w Warszawie wynoszą 6.00 – 6.25%. Dla nieruchomości biurowych zlokalizowanych poza ścisłym centrum wynoszą 6.75%, podczas gdy w większych miastach regionalnych wynoszą obecnie 7.50%. Stopy kapitalizacji dla nieruchomości magazynowych w Polsce wynoszą średnio 7.50 – 7.75%.

W sektorze nieruchomości handlowych, stopy kapitalizacji dla najlepszych lokalizacji utrzymały się na stabilnym poziomie 6.00% dla centrów handlowych w głównych miastach regionalnych. Dla czołowych galerii handlowych w mniejszych miastach wynoszą 7.00 - 7.50%.  Według prognozy agencji Savills, stawki czynszów we wszystkich sektorach pozostaną stabilne w 2012 roku.


0.0
Tagi: Savills
Napisz pierwszy komentarz