MIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTERBIURO logoAluprof S.A. logoOlivia Business Centre logoCity Space logoINTER-BUD logoNowy Styl Group logoArchicom logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoKontor logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoDEVCO Sp. z.o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoTétris Poland logoARTSERVIS sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoPodium Investment logoCOTEX Office Centre logoBusiness House logoTorus logoSpectra Development logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Zagraniczny kapitał dominuje na polskim rynku

Według najnowszego raportu Savills, na globalnym rynku nieruchomości zagraniczni inwestorzy odpowiadali za ponad 98% wszystkich transakcji w pierwszym kwartale 2012 roku.

Zagraniczny kapitał dominował na polskim rynku nieruchomości w pierwszym kwartale 2012 roku, a wartość transakcji wyniosła 728 mln EUR i była o 21% wyższa w stosunku do pierwszego kwartału 2011 roku.

Zagraniczni inwestorzy to głównie inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych, Austrii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Przy udanym początku roku 2012, agencja szacuje, że wartość transakcji pod koniec roku w Polsce osiągnie poziom porównywalny do wartości z 2011 roku, czyli 2.5 mld EUR.

Raport Savills wymienia dwie transakcje na rynku powierzchni biurowych w pierwszym kwartale 2012 roku. Obie w centralnym obszarze biznesu w Warszawie, w związku z tym agencja szacuje, że zainteresowanie inwestorów będzie się głównie koncentrować na stolicy. W sektorze nieruchomości magazynowych odnotowano jedną transakcję inwestycyjną: sprzedaż 10 nieruchomości i  jednej działki pod inwestycję przez Prologis funduszowi Hines Global REIT za około  92.8 mln EUR

Michał Stępień, Starszy Konsultant w zespole badań rynkowych Savills Polska, mówi: Warszawa jest nadal głównym celem inwestorów i oczekujemy, że biura w najlepszych lokalizacjach w stolicy pozostaną najbardziej poszukiwanym produktem na rynku. Spodziewamy się także wzrostu inwestycji w nieruchomości magazynowe, co jest związane ze wzrostem zainteresowania ze strony najemców na tym rynku.

Savills szacuje, że stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych w centralnym obszarze biznesu w Warszawie wynoszą 6.00 – 6.25%. Dla nieruchomości biurowych zlokalizowanych poza ścisłym centrum wynoszą 6.75%, podczas gdy w większych miastach regionalnych wynoszą obecnie 7.50%. Stopy kapitalizacji dla nieruchomości magazynowych w Polsce wynoszą średnio 7.50 – 7.75%.

W sektorze nieruchomości handlowych, stopy kapitalizacji dla najlepszych lokalizacji utrzymały się na stabilnym poziomie 6.00% dla centrów handlowych w głównych miastach regionalnych. Dla czołowych galerii handlowych w mniejszych miastach wynoszą 7.00 - 7.50%.  Według prognozy agencji Savills, stawki czynszów we wszystkich sektorach pozostaną stabilne w 2012 roku.


0.0
Tagi: Savills
Napisz pierwszy komentarz
mantra